Çipras: İncittiğimiz herkesten özür diliyorum - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çipras: İncittiğimiz herkesten özür diliyorum

SYRIZA Partisi Genel Başkanı Aleksis Çipras

Yunanistan’da anayasal süreç kapsamında hükümet kurması için bugün Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ile buluşan SYRIZA lideri Aleksis Çipras, hükümet kurma yetkisini almadı.

‘Korelasyonlar bir hükümet kurulması için uygun değil. Gelip hükümet kurma yetkisini almayacağımı size bildirmekle ilgili kurumsal yükümlülüğümü yerine getirdim’ dedi.

Çipras, PASOK ile ‘uzun vadeli’ ilerici bir hükümet hedefinin çökmesinden ve KKE’nin uzun zaman önce işbirliği olasılığına ‘hayır’ demesinden sonra, ‘ülkenin yönetim şeklini değiştirmek için önemli bir fırsatın kaçırıldığını’ belirtti.

SYRIZA lideri, ‘Sonuç, bizim için beklenmedik şekilde acı verici bir şok oldu. Toplum için de korkuyorum’ derken, ikinci seçimlerde de aynı durum tekrarlanırsa, ‘demokrasi için boğucu koşullar yaratılacak. Son dört yıldaki davranışları hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve çoğulculuğa saygı duymayan ND’nin her şeye kadirliği olacak’ diye ekledi.

‘Bizim için en büyük mesele bu: Bu korelasyonun tekrarını nasıl önleyeceğimize bakmak’ diyen Çipras, ‘tüm sorumluluğu’ üstlenirken, ‘İncittiğimiz insanlardan, SYRIZA’nın yüz binlerce arkadaşından, mücadelecisinden ve seçmeninden özür dilerim’ dedi.

‘Benim ahlaki kelime dağarcığım, ayağa kalkıp mücadele etmek gelir’ diyen SYRIZA lideri, ‘her şeye gücü yeten, kontrolsüz bir hükümetin önüne geçmek, aynı zamanda SYRIZA’nın taleplerin ana savunucusu olarak kalması amacıyla’ vatandaşları mücadele etmeye davet etti.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da muhalif medyada yaprak dökümü: Documento basılı yayınını durduruyor

Yunanistan’da muhalefete yakınlığıyla bilinen ‘Documento’ gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kostas Vaksevanis, gazetenin basılı yayınını durduracaklarını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ELSTAT: Yunanistan’da enflasyon yüzde 2,8’e geriledi

Yunanistan İstatistik Kurumu’na (ELSTAT) göre enflasyon, Mayıs’ta Nisan’daki yüzde 3’ten yüzde 2,8’e yeni bir düşüş kaydetti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Pazarda köpek satmaya kalkınca tutuklandı

Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti’ne bağlı Drama’da yabancı uyruklu bir kişi köpek satmaktan tutuklandı.
Devamını oku...