Yunanistan'da ND Partisi birinci geldi: İkinci tur 25 Haziran’da - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da ND Partisi birinci geldi: İkinci tur 25 Haziran’da

Başbakan ve ND Partisi Lideri Kiryakos Miçotakis

Yunanistan’da yapılan genel seçimlerde, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi (ND) partisi, oyların yüzde 40,80’ini alarak seçimin galibi oldu.

Öte yandan yeni seçim sistemi nedeniyle ND partisi parlamentoda çoğunluğu elde edemedi.

ND’nin ardından Aleksis Çipras’ın liderliğindeki SYRIZA oyların yüzde 20,06’sını alarak ikinci sırada yer aldı

PASOK partisi oyların yüzde 11,62’sini; Yunanistan Komünist Partisi KKE oyların yüzde 7,17’sini; Helen Çözümü (EL) oyların yüzde 4,47’sini alarak Parlamentoya girdiler.

Seçime katılan 27 siyasi parti, 8 ittifak ve 1 bağımsız aday arasından toplam 5 parti yüzde 3 barajını aşarak meclise girmeye hak kazandı. Resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

Kiryakos Miçotakis, ilk seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, kazandıkları seçim zaferini kutlayarak, “ND partisi halkın onayını alarak mutlak çoğunlukla yönetmek için adım attı. Bu siyasi deprem, cesur reformlarla ilerlememize ivme kazandırıyor. Güçlü hükümetlerin sadece cesur reformlarla ilerleyebileceği açıktır” şeklinde konuştu.

İlk turda, hiçbir parti tek başına hükümet kurabilmek için gereken yüzde 46 oy oranına ulaşamadığı için Haziran sonundan ikinci tur seçime gidilme ihtimali çok yüksek. Zafer konuşması yapan ND lideri Miçotakis, tek başına iktidara gelmek için yeni seçim yasasıyla yapılacak seçimlerin 25 Haziran’da yapılması için gerekli adımları yarından itibaren atacaklarını açıkladı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...