‘Çatıda Güneş Enerjisi Paneli’ yardım programına başvurular başladı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

‘Çatıda Güneş Enerjisi Paneli’ yardım programına başvurular başladı

Yunanistan’da binlerce aile ve çiftçinin ihtiyacı olan elektriği üretmesi ve tasarruf etmesi için ‘Çatıda Güneş Enerjisi Paneli’ programına başvurular başladı.

Toplam bütçesi 238 milyon evro olan programa başvuru platformu (https://pvstegi.gov.gr) 2 Mayıs Salı günü saat 14:00 itibariyle erişime açık.

Programın yararlanıcıları, bir depolama sistemi (pil) ile birlikte kendi küçük fotovoltaik sistemlerini kurabilecek olan aileler ve çiftçiler.

Fotovoltaik sistem desteği aileler için yüzde 45’ten başlıyor ve yüzde 75’e ulaşıyor. Çiftçiler için karşılık gelen yüzdeler ise yüzde 40 – yüzde 60.

Güneş pili sisteminin toplam desteği aileler için 16 bin evroya, çiftçiler içinse 10 bin evroya kadar ulaşabiliyor.

Aynı zamanda engelliler, engellilerin eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları bireyler, tek ebeveynli, üç çocuklu ve çok çocuklu ailelere yüzde 10 oranında özel destek sağlanmaktadır.

Başvuruların sunulması ve onaylanması, DEDDIE elektronik platformu ve TAXISNET kodlarının kullanımı aracılığıyla zahmetsiz ve karmaşık evrak işleri olmadan anında, hızlı ve otomatik olarak yapılıyor.

Başvuru sistemi, mevcut kaynaklar tükenene kadar açık kalacak ve son başvuru tarihi Haziran 2024.

Her gerçek kişi, aktif bir ev elektriği kaynağı olan birincil veya ikincil tek bir konut için tek bir başvuruda bulunabilir.

Çiftçiler, sahip oldukları tarımsal elektrik sağlayıcı sayısına bağlı olarak birden fazla başvuruda bulunabilecekleri gibi, ikametgahları için de bir başvuru yapabilirler.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...