Mağazaların açılış saatleri Paskalya yortusu nedeniyle değişti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Mağazaların açılış saatleri Paskalya yortusu nedeniyle değişti

Yunanistan’da çarşılar, Paskalya öncesi bir bayram ritminde hareket ederken, Atina ve Selanik’teki mağazaların açılış saatleri geçen Perşembe günü itibariyle değişti.

Öte yandan 9 Nisan Pazar günü mağazalar 11:00 – 18:00 saatleri arasında açık olacak.

Kutsal Cumartesi’ye kadar uzatılan açılış saatleri, tüketicilerin Paskalya alışverişlerini tamamlamalarına yardımcı olacak.

Kutsal Hafta’da çok daha iyi hareket olacağı ve özel sektör çalışanlarına Paskalya ikramiyesi ile piyasanın ‘ısınacağını’ tahmineden ticaret dünyasına göre, bu yılki tatil trafiği tatmin edici bir şekilde başladı.

Attiki Bölgesel Ticaret Odası başkanı Vasilis Korkidis ‘Paskalya günlerinde uygun satın alımlar için halkın Paskalya ikramiyesini aldıktan sonraki günlerde piyasayı ‘ısıtması’ yaygın durum’ derken, ‘Mağazalar, son birkaç yıldaki olağan durgun hareketin üstesinden gelinmesine ve geçen yılki 1,5 milyar evroluk Paskalya cirosunun aşılmasına güvenerek, Paskalya hediyesinin büyük bir bölümünü emmeyi umuyor’ diye vurguladı.

Aynı zamanda, tüketicilerin bayram sofralarını zamanında düzenlemek için ‘ev sepeti’, ‘oruç sepeti’ ve ‘Paskalya sepeti’ kombinasyonunu kullanmasıyla süpermarketlerdeki trafik de artıyor.

‘Paskalya sepeti’ 5 Nisan Çarşamba gününden itibaren süpermarketlerde yürürlükte ve 15 Nisan Kutsal Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Kuzu, keçi, paskalya çöreği ve çikolatalı yumurta içerir.

Kalkınma ve Yatırımlar Bakanı Adonis Georgiadis yaptığı açıklamalarda, ‘Vatandaşlarımızın Paskalya tatili için tercih ettiği temel mal olan kuzu ve oğlak fiyatları kesinlikle geçen yılki seviyelerde tutuldu’ dedi.

Bakan, ‘Oruç ve paskalya ürünleri fiyatlarında uzun süredir yaşanan tedirginliğin ardından Kalkınma Bakanlığı olarak biz de soğukkanlılığımızı koruyarak zamları durdurmak için gerekli adımları attığımızı belirtmiştik. Savaşın doğurduğu pahalılığın sonuçlarıyla başa çıkarak hane halkının uygun fiyata et bulmasına yardımcı olduk. İlk etapta kuzu ve keçi fiyatlarında bu yıl büyük artış olacağı yönündeki korkulara rağmen, ‘sepet’ fiyatları geçen yılın son seviyelerinde tutularak 10 evroluk hedef fiyata ulaşıldı’ diye ekledi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları Ne Kadar?

Düğünler, hayatın en unutulmaz anlarından biri olup, bu özel günün her ayrıntısının mükemmel olması beklenir. Bu anların ölümsüzleştirilmesi adına düğün fotoğrafçılığı kritik bir rol oynar.
Devamını oku...