ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’ - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.

Bakan, SYRIZA AP Milletvekilinin, Avrupa Parlamentosu’nda, AB’nin, Avrupa Birliği’nin dış sınırlarında, yani diğerlerinin yanı sıra Evros’ta da, caydırıcı çitler inşa edilmesini finanse etmesini yasaklayan bir kararı desteklediğini vurguladı.

Theodorikakos, ‘Papadimulis, SYRIZA’dan ihraç edilmek zorunda. İhraç etmezse, bu, SYRIZA’nın, kendisinin Avrupa Parlamentosu’ndaki kabul edilemez konumunu tamamen benimsediği anlamına gelir. Dolayısıyla ülke sınırlarını yeniden korumasız bırakarak, güvenlik ve yasa dışı göçle mücadelede büyük sorun yaratan bir davranış sergilemektedir. Denizde sınır olmaması ve karada sınırların yol geçen hanı olması yönündeki karar SYRIZA çizgisiyle tutarlı’.

Vatandaşı Koruma Bakanı, Yunanistan-Türkiye sınırının 140 kilometresi boyunca Çit inşaatının tamamlanmasının Başbakan’ın net bir kararı olduğunun altını çizdi. Halihazırda 37,5 kilometrelik yolun yapıldığını hatırlattı ve 31 Mart Cuma günü Evros’ta Başbakan’ın huzurunda, normal bütçeden karşılanması beklenen 100 milyon evro ile, 35 kilometrelik ilave inşaat sözleşmesinin imzalanacağını anımsattı.

Theodorikakos, 2022’de 265 bin göçmenin Evros’tan ülkeye yasadışı girişinin engellendiğini söyledi.

Bakanın eleştirilerine yanıt olarak, Papadimulis ise ‘sahte haberler (fake news) ve SYRIZA karşıtı propagandadan’ bahsetti.

Papadimulis, kendisine atfedilen ‘değişikliğin’ artık Avrupa Parlamentosu’nun resmi görüşü olduğunu kaydederken, Avrupa Halk Partisi’nin (ND Milletvekillerinin de ait olduğu parti) yarısı tarafından oylandığını vurguladı.

‘28 kabul, 2 aleyhte ve 2 çekimser oyla kabul edildiği bir raporda yer alıyor. Yani Avrupa Halk Partisi tarafından da oylandı’ dedi.

Öte yandan Papadimulis, çitin uzatılmasından yana olup olmadığını açıkça belirtmedi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Muhalefet Partileri Erdoğan'ın ziyaretini nasıl gördü?

Yunanistan’da muhalefet partileri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği Atina ziyareti hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Parlamentosu'nda Yeni Vergi Kanunu Yasası Kabul Edildi

Yunanistan Parlamentosu, ülkenin vergi sistemini kökten değiştirecek yeni bir yasa tasarısını 158 “evet” oyuna karşılık 140 “hayır” oyu ile prensipte kabul etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Isınma Yardımı Başvuruları Bugün Sona Eriyor: Ödeme Takvimi Açıklandı

Yunanistan’da kış aylarında vatandaşlara sunulan ısınma yardımı için başvuru süreci bugün, 8 Aralık Cuma günü sona eriyor.
Devamını oku...