Milletvekili Burhan Baran: Batı Trakya'da psikiyatrik vakalarda dramatik bir artışa tanık oluyorum - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Milletvekili Burhan Baran: Batı Trakya’da psikiyatrik vakalarda dramatik bir artışa tanık oluyorum

İskeçe (Xanthi) PASOK Milletvekili Psikiyatrist Burhan Baran Yunan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Batı Trakya’da son yıllarda psikiyatrik vakalardaki yüksek artışa değinirken, soruna çözüm çağrısında bulundu.

İskeçe Milletvekili Burhan Baran, toplumun geleceği olan gençlerin özel psikososyal desteğe ihtiyacı olduğunu kaydederken, İskeçe Ruh Sağlığı Merkezi’ndeki psikiyatristlerin İskeçe Devlet Hastanesine tayin edilmelerinin Ruh Sağlığı Merkezinin hizmet verememesine sebep olduğunu yineledi.

Milletvekili Burhan Baran konuşmasından ilgili bölümler şöyle:

“Branşım nedeniyle psikiyatri sorunlarını yakından gözlemleme fırsatına sahip olan bir uzman olarak ne yazık ki bu alandaki gündelik sorunlarda dramatik bir artışa tanık olduğumu sizlerle paylaşmak isterim.

Maalesef psikiyatrik vakalardaki bu yüksek artış, hasta kişilerin tedavi olmaları için yaşadıkları bölgenin coğrafi sınırlarının dışına çıkmalarına sebep olur iken, bu durum hastaları hayli zorlamaktadır.

Ksanthi (İskeçe) Ruh Sağlığı Merkezinde görevde bulunan 3 psikiyatr, mevcut eksiklikleri gidermek amacıyla, Ksanthi (İskeçe)Devlet Hastanesi’ne tayin edilmişlerdir. Böylelikle Ksanthi (İskeçe) Ruh Sağlığı Merkezi hizmet verememektedir. Ksanthi (İskeçe) Ruh Sağlığı Merkezi daha önce zeka ölçmek amaçlı, psikometrik değerlendirmeleri yapabilirken, şimdilerde hastalar Aleksandrupoli (Dedeağaç) Devlet hastanesine veya, Thesaloniki (Selanik)teki devlet hastanelerine başvurmak zorundadırlar.

Uzman hekim eksikliği nedeniyle nöbetlerin gerçekleşebilmesi için, Ksanthi (İskeçe) ve Komotini (Gümülcine) devlet Hastanelerinden psikiyatr uzmanlarının Aleksandrupoli (Dedeağaç) devlet Hastanesinin, psikiyatri bölümüne tayin edilmeleri, diğer iki hastanedeki doktorların işlerini zorlaştırmaktadır.

Maruz kaldıkları baskı nedeniyle şiddetli psikotik bozukluklar gösteren gençlerin, kendilerine zarar verebilecek davranışlarda ve intihar girişimlerinde bulunmalarına, giderek daha sık tanık oluyoruz.

Tüm bu nedenlerden dolayı bu toplumun geleceği olan geçlerimizin özel psikososyal desteğe ihtiyaçları vardır.

Yeni Demokrasi Hükümetinin Ruh Sağlığı için ayırdığı bütçe, sağlık alanında yapılan toplam harcamalarının yaklaşık sadece %5’ini temsil etmektedir. Sonuç itibarı ile bu oran, ülkemizde Ruh Sağlığının maalesef gerekli olan konumda bulunmadığının bir göstergesidir.”

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçeli Gençten Örnek Davranış: Sokak Hayvanlarına Sıcak Bir Yuva

İskeçe ilinde yaşayan 18 yaşındaki Şaban Reşit, sokak hayvanları için gösterdiği örnek davranışla gönülleri fethetti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'nin Dolaphan Köyünden Bir Vatandaş Atina'da Hayatını Kaybetti

İskeçe iline bağlı Mustafçova Belediyesi’nin sakinlerinden olan Dolaphan köyünden 60 yaşındaki vatandaş Atina’da yaşanan kavgada hayatını kaybetti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Prof Görür'ün İstanbul İçin Olası Deprem Uyarısı Batı Trakya'yı Etkiliyor Mu?

Profesör Dr. Naci Görür’ün İstanbul’da beklenen büyük depremle ilgili uyarıları sonrası akıllara Batı Trakya’da durum ne olur sorusunu getirdi.
Devamını oku...