ABD Yunanistan’daki üslere yatırım yapacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD Yunanistan’daki üslere yatırım yapacak

Foto: azınlıkça

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Atina’daki temasları, ABD’nin şu anda Yunanistan ile kurduğu stratejik ilişkinin ciddi bir şekilde ortaya çıkmasının yanı sıra, savunma ve güvenlik alanında yakın ilişkilerin kilometre taşı oldu.

Blinken, Suda ve Larisa üslerinde Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (MDCA) yeni çok yıllı geçerlilik rejimine dayalı olarak halihazırda yapılmış olan yatırımlara (toplam 123 milyon dolar) atıfta bulundu.

Aynı zamanda 4. Stratejik Diyalog ortak deklarasyonunda, beşinci nesil F-35’lerin tedarikinin, aslında Genel Kurul’da da yapılan görüşmelerden yaklaşık olarak bilinen takvim dahilinde devam edeceği netleşti.

Uygulamada, şu anda gelişmekte olan savunma sektöründeki Yunan-Amerikan ilişkisinin üç ana ayağı olduğu vurgulanıyor:

Bunlardan birincisi, Amerikalıların hâlihazırda varlık gösterdiği Suda, Dedeağaç (Alexandroupoli) ve Larisa üsleridir. Suda, Atlantik ve Hint Okyanusları arasında eşi benzeri olmayan, yeri doldurulamaz bir ABD deniz üssü.

Orada devam eden yatırımlar Marathi’deki tesislerle sınırlı kalmayıp Suda Hava Üssü’ne kadar uzanıyor.

İkincisi, Yunan ve Amerikan silahlı kuvvetleri, normalde Türkleri rahatsız eden alanlarda bile bölge genelinde işbirliği yapıyor ve tatbikatlar yapıyor. Elbette burada amaç, Rusya ile krizde olan NATO’nun müttefiki olan Yunanistan’ın coğrafi imkanlarını kullanmak, Ankara’ya mesaj göndermek değil.

Üçüncüsü, ekipman ve sanayi sektöründe işbirliği olasılığı. Teçhizat alanında ise Viper konfigürasyonunda 83 adet F-16’lık yükseltme programı tüm hızıyla devam ederken, 20 adetlik tedarik ve ikinci seferde 20 adet opsiyonu daha talebine olumlu yanıt verilmesi için Amerika tarafında hazırlıklar son aşamada. Ek olarak, Deniz Kuvvetleri için MH-60R helikopterlerinin tedarikine ilişkin anlaşma.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Emekli Maaşları ve Yardım Ödemeleri Yarına Kadar Tamamlanıyor

Yunanistan’da Paskalya öncesi emekli vatandaşların ve yardım hak sahiplerinin gözü kulağı, 26 Nisan Cuma gününe kadar gerçekleştirilecek emekli maaşları ve yardım ödemelerinde.
Devamını oku...