Çunis: Yunanistan’a yeni ABD yatırımları da gelecek - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çunis: Yunanistan’a yeni ABD yatırımları da gelecek

ABD Atina Büyükelçisi Yorgos Çunis, ‘Hükümetin, Yunan-Amerikan Ticaret Odası’nın, iş dünyasının ve birçoğunuzun çalışmaları sayesinde Yunanistan-Amerikan ilişkileri hiç olmadığı kadar güçlü’ dedi.

‘Economist’ tarafından Atina’da düzenlenen ‘The World Beyond 2023 Atina Gala Yemeği’ etkinliğinde konuşan ABD’nin Yunanistan büyükelçisi, başından beri geçen yılı Yunanistan ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin başarısı olarak nitelendirdi.

‘Amazon Web Services, Microsoft, JP Morgan ve Meta’dan birçok Amerikan şirketinin Yunanistan’da büyük yatırımlar yaptığını gördük’ diyen Çunis, aynı zamanda, önümüzdeki yıllarda Yunan-Amerikan ticari ilişkileri için büyük umutları olduğunu belirtti.

Çunis, bu yılla ilgili olarak Yunanistan’ın ekonomik geleceğinden daha da emin olduğunu belirterek, ‘en iyi günlerinin yakında olduğunu’ vurguladı. Hatta ABD’den ‘başka yatırımlar geliyor’ mesajı verdi ve doğrudan yabancı yatırımların uçuşa geçtiğini vurguladı.

‘Şu anda ortak geleceğimize yatırım yapmak için daha fazla Amerikan şirketi geliyor. Yunanistan’daki yeteneklerin ve büyük potansiyelin farkındalar’ diyen Büyükelçi, diğerlerinin yanı sıra teknoloji, 5G fiber optik, enerji, turizm, denizcilik alanlarındaki yatırımlara değindi.

Özellikle enerji alanında, arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusunda ABD’nin bu kritik anda Yunanistan’ın lider rolünü desteklediğinin altını çizdi.

Son olarak, Yunanistan’ın tarihin doğru tarafında olduğunu vurgulayan Çunis, ABD’nin Yunanistan büyükelçisi olmaktan büyük gurur duyduğunu, çünkü ‘çıkarlarımız ve değerlerimizin aynı olduğunu’ açıkladı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Emekli Maaşları ve Yardım Ödemeleri Yarına Kadar Tamamlanıyor

Yunanistan’da Paskalya öncesi emekli vatandaşların ve yardım hak sahiplerinin gözü kulağı, 26 Nisan Cuma gününe kadar gerçekleştirilecek emekli maaşları ve yardım ödemelerinde.
Devamını oku...