Yunanistan’da sahte doktor skandalı: 20 bin evro alıp kök hücre yerine glikoz verdi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da sahte doktor skandalı: 20 bin evro alıp kök hücre yerine glikoz verdi

Yunanistan’da multipl sklerozdan muzdarip onlarca insan, hastalıklarını iyileştireceklerini söyleyen bir ‘doktor’ tarafından kandırıldı.

Selanik SavcısıVasilia Saridaki, sahte doktor hakkında kasten işlenen ve teşebbüs edilen adam öldürme, ağır bedensel zarar verme ve seri olarak dolandırıcılıktan cezai kovuşturma başlattı.

Edinilen bilgiye göre sahte doktor, genetikçi olduğunu iddia eden bir Alman doktorla birlikte çalışıyordu.

Bu nedenle, beşi hayatını kaybeden 15 mağduru dolandırdığı anlaşılan iki ortağın eylemleri hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarmak için Almanya’daki yetkililer tarafından da soruşturma başlatıldı.

İkili, kurbanlarına, tedavilerini takip etmeleri halinde multipl skleroza rağmen yürüyebileceklerine söz verdi. Kurbanlarına kök hücre içerdiğini söyleyerek ampul verdiler.

Ancak, ofisinde ampullere el konulmasıyla kanıtlandığı gibi, ampuller sadece glikoz içeriyorlardı. İkili, ampulleri 20 bin evroya satıyordu.

2019 yılında bir kurbanın şikayetinin ardından alınan bir kararla, sahte doktorun ayda üç kez polise gidip görünmesi gibi kısıtlayıcı koşullar getirilmiş olmasına rağmen, sahte doktor suç faaliyetlerine yılmadan devam etti.

Selanik’te bir yakının kaybeden kadının şikayeti üzerine başlayan soruşturma sonrasında polis, sahte doktorun Atina’daki evini didik didik aradı.

Orada 2002 yılına kadar olan hasta dosyalarını buldu, şu ana kadar, 5’i ölmüş 15 vaka tespit etti. 15 vakanın hepsinin başlangıç noktası 2009’dan günümüze, ancak polis, kurbanların sayısının daha fazla olduğunu ve soruşturmanın daha da geriye gideceğini tahmin ediyor.

Atina ve Selanik dışında, Kerkira (Korfu) ve Hios (Sakız) Adası gibi ülkenin başka yerlerinde de kurbanlar tespit edildi.

Öte yandan Alman yetkililerle işbirliği içinde, Alman doktorun muayenehanesinde de aramalar yapıldı ve polis, Yunanistan’dan gelen kurbanların da iddia edilen tedaviyi görmek için Almanya’ya gittiklerini tespit etti.

Şu ana kadarki rakamlardan elde ettikleri kârın 1 milyon evroyu aştığı tahmin ediliyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.
Devamını oku...