Lukidis: Kraken varyantı Yunanistan’da da hakim olacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Lukidis: Kraken varyantı Yunanistan’da da hakim olacak

Bilim camiasında süper bulaşıcı alt varyant ‘Kraken’ hakkında endişe hakim.

Yeni alt varyantın ciddi hastalıklara neden olup olmayacağı ve sağlık sistemlerini zorlayıp zorlamadığı bilim adamlarının inceleme alanına girdi.

Şu anda mevcut olan verilerle Kraken, önceki varyantlara kıyasla daha şiddetli hastalık olasılığını artırmıyor gibi görünüyor, ancak risk özellikle savunmasız gruplar için devam ediyor.

‘Kraken’ alt varyantı hakkında konuşan göğüs hastalıkları uzmanı Stelyos Lukidis, ‘Doğal bağışıklıktan kaçtığını ve aşılardan fazla korunmadığını laboratuvar düzeyinde gösteren iki çalışma var. Sadece güncellenmiş dozu (4 ve 5) yaptıysanız daha büyük bir savunmanız var’ dedi.

Profesör, kanıtlara dayanarak, yeni mutasyonun endişe yaratacak klinik imzaya sahip olmadığını ve Omikron benzeri davranışa sahip göründüğünü söyledi.

Öte yandan Sağlık Bakan Yardımcısı Mina Gaga da konu hakkında açıklamalarda bulundu.

‘Muhtemelen Yunanistan’da da hakim olacak’ diyen Gaga, bu dönemde ise vakalarda önemli bir artış olmadığını da vurguladı.

Bakan Yardımcısı ‘6-7 bin vakamız var. Yani henüz o geometrik yükselişi görmüyoruz. Atina ve Selanik’te kanalizasyondaki veriler arttı. Önemli ölçüde vakaların düştüğü Patra gibi şehirlerimiz de var. Ve elbette Girit gibi vakaların yükseldiği bölgeler de. Bu yüzden bunun bölgelerle de ilgisi olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden dikkatli olmamız gerekiyor’ dedi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İlaç kıtlığı: Dokuz şirket hakkında şikayette bulunuldu

Yunanistan İlaç Firmaları Birliği (SFEE), Yunanistan Eczacılar Birliği’nin ilaç firmaları için ilaç kıtlığına ilişkin yaptığı suçlamalara yanıt verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan-Türk sınırındaki çelik çitlere Avrupadan para yok

Avrupa Komisyonu, sınırlardaki çitler için finansman onayını reddediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

6 bin evroya kadar borçlu olanlara yeniden elektrik bağlama ve borç silme kimler için geliyor?

Elektrik faturalarının yüzde 100’e varan kısmının Enerji Dönüşüm Fonu’ndan sağlanan kaynaklarla ödenmesi, 31 Aralık 2022 tarihine kadar vadesi geçmiş elektrik kesintisi olan hassas durumdaki haneler tarafından, ana konutlarının elektrik faturasına ilişkin ödemelerini karşılamak şartıyla talep edilebilecek.
Devamını oku...