Değişiklik yok: Yunanistan’da ilk zil Pazartesi günü çalacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Değişiklik yok: Yunanistan’da ilk zil Pazartesi günü çalacak

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos, ‘Okullarımız Pazartesi günü normal şekilde açılıyor’ dedi.

Bakan ‘Çocuklar sınıflara geri dönecekler. Öğretmenlerimiz de. Anne babaların mevsim gribi endişesi üzerine geçtiğimiz günlerde bir genelge yayınlanarak mevsim gribine yakalananlar için 5 güne kadar devamsızlık (apusia) yapılabilecini söylemiştik. Bunun uygulanma süresi geçen Kasım ayından Mart ayına kadar. Çocuklar semptom gösterirse aileler endişelenmesinler’ dedi.

Çocukların maske takması gerekip gerekmediği sorusuna Milli Eğitim Bakanı şu yanıtı verdi:

‘Bir çocuk maske takmak istiyorsa bu onun hakkı. Ama ne Sağlık Bakanlığı’yla ne de bilirkişi heyetiyle bir maske tartışması söz konusu olmadı.’

Eğitimciler konusunda ise Kerameos, ‘2008’den 2020’ye kadar 12 yıl boyunca atama yapılmadı. Kiryakos Miçotakis ve hükümet bir bütün olarak buna bir son vereceğiz çünkü tüm reformlar çok güzel ama her şeyden önce eğitimin insan kaynağına yatırım yaparsanız geri kalan her şey boşa gider dediler. Bu nedenle 25 bin kadrolu, 6 bin özel çocuklar eğitim ve öğretim öğretmeni atadık. Amacımız sözleşmeli/yedek öğretmenliğin çarpık uygulamasından yavaş yavaş uzaklaşmak. Bu hükümet kadrolu öğretmenlere yatırım yapmaya devam edecek, insan kaynakları çerçevesini rasyonalize etmeye devam edecek’ ifadelerini kullandı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.
Devamını oku...