Grip nedeniyle 5 ‘apusia’ya kadar izin - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Grip nedeniyle 5 ‘apusia’ya kadar izin

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos tarafından yapılan açıklamaya göre, grip olan öğrenciler için 5 devamsızlık (apusia) sayılmayacak.

Bakan, grip salgını nedeniyle öğrencilerin ve velilerin devamsızlık stresi yaşamaması için Bakanlığın bu kararı aldığını bildirdi.

Kerameos’a ayrıca zorunlu maskenin okullara geri dönüp dönmeyeceği soruldu ve şimdilik böyle bir tartışma olmadığı şeklinde yanıt verdi.

Öğrencilere konut desteği ile ilgili olarak ise zaten bakanlık tarafından bu yardımın ödendiğini hatırlattı. Hükümetin ödeneği önceki 1.000 evrodan 1.500 evroya çıktığını, birlikte yaşayanların kişi başına 2.000 evro aldığını belirtti. Yani 3 öğrenci oda arkadaşı olan bir evde toplam 6000 evro verilecek ki bu sadece büyük evlerin kirasını karşılayan değil, aynı zamanda diğer konut masraflarını da karşılayan bir para.

Kültür alanından sert tepkiler alan sanat okullarında ortaya çıkan ciddi soruna ve diplomalarının lise diplomasıyla eş tutulmasına da değinen Bakan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile istişare halinde olduklarını bildirdi.

Son olarak öğretmen maaşlarından bahsederek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın devletteki kadroları nasıl daha kaliteli hale getireceğini düşündüğünü, bu hükümetin 25 bin kadrolu öğretmen istihdam ettiğini vurguladı.

Kerameos, amacın sözleşmeli (yedek) öğretmen kurumunu yavaş yavaş durdurmak ve sadece kadrolu öğretmenlere sahip olma olduğunu ekledi.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ünlü şarkıcı Vasilis Karras belediye seçimlerinde aday oluyor

Yunanistan’ın sevilen şarkıcılarından Vasilis Karras’ın en büyük aşkı şarkı söylemek olabilir, ama görünen o ki toplumsal meselelerle de ilgilenmek istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos Türkiye yolcusu

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos, Türkiye’ye gitmek üzere. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından davet edilen Panayotopulos, Salı günü depremlerden zarar gören Hatay’ı ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.
Devamını oku...