Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği yetkilileri, son hukuki durumu değerlendirdiler - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği yetkilileri, son hukuki durumu değerlendirdiler

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Batı Trakya‘daki azınlık dernekleriyle ilgili Yunanistan‘a mektup göndermesi konusunu Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği (RİTKKD) geçici yönetim kurulu üyeleri, derneği Yargıtay nezdinde temsil eden avukat İlker Çavuşoğlu ile masaya yatırdı.

RİTKKD kurucu üyeleri Hülya Emin ve Ayşe Galip’in yer aldığı toplantıda, Yargıtay’ın dernekle ilgili aldığı son red kararı ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin geçtiğimiz günlerde azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmamasıyla ilgili endişelerini dile getiren son kararını ele aldılar.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin Gümülcine merkez lokalinde 19 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilen toplantıda avukat Çavuşoğlu, Kasım ayında Strazburg’a yaptıkları çalışma ziyaretiyle ilgili dernek yetkililerine bilgi verdi.

Avukat Çavuşoğlu, Komite’nin, Yunan makamlarına, AİHM kararlarının tam ve etkili bir şekilde uygulanmasını sağlayacak tedbirleri hızla almaya davet eden bir mektup gönderme kararının olumlu gelişme olduğunu söyledi.

RİTKKD kurucu üyeleri Hülya Emin ve Ayşe Galip, derneğin kurulmasının ulusal hukuk düzeninde haksız şekilde tescil edilmediğini tespit eden AİHM kararının icrası için davanın takipçisi olduklarını ve derneğin resmen faaliyete geçmesi için tüm demokratik ve yasal yöntemlere başvurmaya kararlı olduklarını açıkladılar.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç’ta da hastane temizlikçeleri sokağa atılıyor

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Hastanesi’ndeki temizlikçilerin bir müteahhide atanması için işten çıkarılmasının ardından, bu kez Dedeağaç’taki (Alexandroupoli) Hastanesi’nde de 139 işçinin aynı nedenle işini kaybettiği bildirildi.
Devamını oku...