Çipras: Toplum olağanüstü hal durumunda, değişimi bir an önce getirmeliyiz - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çipras: Toplum olağanüstü hal durumunda, değişimi bir an önce getirmeliyiz

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisinin lideri Aleksis Çipras, partisinin meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada Başbakan Kiryakos Miçotakis’e yüklendi.

Pahalılık ve dinleme skandalının ağırlığı oluşturduğu konuşmasında Çipras, gazetecilerin, siyasi rakipleri, hatta bizzat hükümet üyelerinin illegal olarak dinlenmesinin demokrasi için ciddi bir yara olduğunu vurguladı.

‘Bunca fedakarlık ve mücadeleyle ülkede yeniden tesis edilen demokrasi olağanüstü halde. Devletin demokratik işleyişinin özünü etkileyen bir skandalın kasvetinde’ diyen SYRIZA Başkanı, ‘Toplum bir olağanüstü hal içinde. Pahalılık, vurgunculuk, eşitsizliklerin ürkütücü keskinleşmesiyle battı ve parçalandı’ diye ekledi.

Çipras sözlerini ‘Solun büyük partisi ve demokratik fraksiyon olarak, bugün, gerilemeye son verme sorumluluğumuz ve zorunluluğumuz var. Küfürbazlarla yüzleşmek bizim görevimiz değil. Ne de edepsizliklerine cevap vermek. İlk görevimiz, onların tasviye politikasının bıraktığı korkunç zorluklarla yüzleşmek. Akut sorunlara gerçekçi çözümler bulmak bizim görevimiz. Ama aynı zamanda tiranlık rejimine ve Demokrasinin altını oymaya karşı direnişi örgütlemek. Ve toplumu zor zamanlarda ayakta tutan dayanışmayı sağlamak. Ve elbette, çağın gerektirdiği değişimi mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmak bizim görevimizdir’ diye sürdürdü.

‘Sayın Miçotakis acımasız olduğunu, tehlikeli olduğunu kabul etmektense yetersiz olduğunu söylemeyi tercih ediyor’ diyen SYRIZA lideri, ‘Sorumluluklarını üstlenmek yerine, bölünme ve vatanseverlik yanılsamalarıyla karşı saldırıyı seçmesi Miçotakis’in tutumunun karakteristik bir örneğidir’ ifadelerini kullandı.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...