Karlık’ta son durum: 17 bin dönüm yandı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Karlık’ta son durum: 17 bin dönüm yandı

Petzetel yangın söndürme uçağı

Batı Trakya’nın Rodop ilinin Karlık Dağı’nda (Papikio Oros) 22 Ekim’de başlayan orman yangınını söndürme operasyonu sürüyor.

İtfaiyenin verilerine göre, yangının çevresinin büyük bir bölümü kontrol altına alınırken, 320 itfaiyeci, 31 itfaiye aracı, 20 grup yaya birliği, proje makineleriyle Yunan Ordusu ve Yerel Yönetimin desteğiyle, bugün hala bölgede yangın bölgeleri oluşturmak için faaliyet gösterilyor.

Copernicus Acil Durum Haritalama Servisi (EMS) tarafından yayınlanan verilere göre, 5 Kasım 2022 Cumartesi 08:43 itibariyle toplam yanmış alan 20162 dönüm olarak açıklandı.

Yanan alanın 16960 dönüm Yunanistan’a ve 3202 dönümü ise Bulgaristan’a ait.

Yanan alanın tam haritası, bulutsuz uydu görüntüleri (Sentinel-2) olduğu ve alanda aktif cepheler mevcut olmadığında Ulusal Orman Yangını Gözlemevi (NFOO) tarafından yapılacaktır.

Copernicus EMS servisi tarafından yanan alanın haritalanmasının SPOT 6/7 uydu verileri ile yapıldığı kaydediliyor.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’ın tüm pamukçuları Gümülcine’de toplanacak

Profesyoneller Arası Pamuk Örgütü (DOB), ELGO Dimitra ile işbirliği içinde, 15 Şubat Çarşamba günü saat 10:00’da Gümülcine’de (Komotini) 3. Yunanistan Pamuk Konferansı’nı düzenliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgar konsolos, Nimfea-Makaza’nın turist otobüslerine açılmasını istiyor

Bulgaristan Başkonsolosu Anton Markov, Selanik’teki Bulgaristan Konsolosluğu Konsolosu Nikolay Karaivanov ile birlikte 26 Ocak günü Gümülcine (Komotini) Belediye Başkanı Yannis Garanis’i makamında ziyaret etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de operasyon: Tabanca, el bombası, demir yumruk…

26 Ocak Perşembe günü İskeçe’nin (Xanthi) bazı bölgelerinde suçla mücadele ve aynı zamanda vatandaşların güvenlik duygusunu artırmak amacıyla hedefli bir polis operasyonu gerçekleştirildi.
Devamını oku...