Yunanistan’ı evroya sokmak için sahte bilgiler veren Antigoni Ludiadi emekli oldu - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’ı evroya sokmak için sahte bilgiler veren Antigoni Ludiadi emekli oldu

Yunanistan’ı evro para birimine sokmak için borç konusunda sahte bilgiler veren Antigoni Ludiadi’nin 59 yaşında emekli olduğu açıklandı.

Luliadi’nin, 2002’de Yunanistan’ın evro para birimine geçiş sürecinde Yunanstan’ın borcu konusunda sahte bilgiler vermesinin ortaya çıkması skandal olmuştu.

Yaşamını Londra ile New York arasında mekik dokuyarak geçiren Bankacı hakkında Mark Rose şu ifadeleri kullanıyor:

‘Yunanistan’ın borcunu kamufle etmesine yardım eden oydu. Yaratıcılığı sayesinde ülke, borçla ilgili Maastricht Antlaşması kriterlerini resmen karşıladığı için 2002 yılında evro bölgesine girmeyi başardı. Andy’nin sorumlu olduğu mali reform, işverenine çok para kazandırdı ve aynı zamanda -dokuz yıl sonra- euro bölgesindeki en ciddi krize neden oldu.’

‘1999’da evronun oluşturulmasına karar verildiğinde Yunanistan ortak para birimine katılamadı’ diyen Rose ‘Kağıt üzerinde, mekanizmaya katılım koşulları Maastricht Antlaşması’nda belirlenen çok katı kriterler, yani gayri safi milli hasılanın yüzde 60’ının altında bir borç ve yüzde 3’ün altında bir bütçe açığı idi. Yunanistan bundan çok uzaktaydı’ diye ekliyor.

İşte o zaman Rose’nin kitabına göre ülkemiz Goldman Sachs’tan yardım ister: ‘Yunan hükümeti, Goldman Sachs’tan yeni para birimi oluşturulduktan kısa bir süre sonra evro bölgesine girmek için hileler bulmasına yardım etmesini istiyor. Atina esas olarak açıklarının boyutunu gizlemek istiyor. Bunu yapabilmek için Kostas Simitis’in başını çektiği Sosyalistler, Türkiye ile yaşanan ihtilaf nedeniyle önemli olan askeri harcamaların yükünü, kamu harcamalarına dahil etemeyerek kurtulmayı planlıyorlar’.

Bu olaydan Goldman Sachs’ın 300 milyon evro kazanç edildiği, bunun 8 milyon evrosunun ise Antigoni Ludiadi’ye hediye edildiği vurgulanıyor.

Ludiadi’nin emekli olmadan önce ise, aylık maaşının 2 milyon İngiliz Lirası olduğu ekleniyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...