Yunanistan'da iki göçmen teknesi battı: Onlarca ölü var - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da iki göçmen teknesi battı: Onlarca ölü var

Yunanistan Sahil Güvenlik birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kithira ve Lesvos adaları açıklarında iki göçmen teknesi battı. Her iki teknede de onlarca göçmen can verdi.

Midilli’nin doğusundaki deniz bölgesinde hayatını kaybedenlerin trajik bilançosu artıyor. İlk bilgilere göre içinde yaklaşık 40 göçmenin bulunduğu bir teknenin batmasıyla şimdiye kadar en az 16 genç Afrikalı kadın can verdi. Ölü sayısının daha yüksek olabileceğine dair korkular var.

Öte yandan kurtarılan Afrika kökenli dokuz genç kadının tamamı, Midilli Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı..

Bu sırada ölen kadınların cenazeleri morga götürülürken, Sahil Güvenlik, Yunan Polisi, İtfaiye ve Ordu, Hava Kuvvetleri’ne ait Süper Puma helikopteri yardımıyla bölgede kurtarma operasyonlarına devam ediyor. Batan teknede 40 kişinin bulunduğu ve en az 15 kayıp kişinin kayıp olduğu belirtiliyor.

Yunan sahil güvenlik ekipleri teknenin dün gece geç saatlerde Ayvalı yakınlarındaki bir bölgeden yola çıktıklarını düşünüyor. Dünden bu yana Midilli ve civar bölge denizinde 7 ve 8 sekiz bofor şiddetinde rüzgar etkisini göstermeye devam ediyor.

Kythira’da göçmenlerin olduğu yelkenli tekne kayalara çarptı

Öte yandan, Kythira’da yakınında kayalıklara çarparak parçalanan göçmen teknesinden kaybolanları bulmak amacıyla Diakofti limanı yakınlarındaki deniz bölgesinde büyük bir arama kurtarma operasyonu sürdürülüyor.

Yelkenli teknenin adanın doğusundaki Diakofti köyü limanı açıklarında kayalara çarpması sonucu batması sonucu şimdiye kadar en az 80 göçmen kurtarılırken, en az beş kişi can verdi. Önümüzdeki saatlerde bu sayının artacağına dair korkular var.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dinleme ve takip skandalına yeni isimler eklendi

Yunanistan’da Predator adlı casus program üzerinden telefonları dinlenen isimlerin yer aldığı ve kamuoyuna sızan listeye yeni isimler eklendi. Documento gazetesi yeni isimleri yazdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan: Sevgilisinin canını aldı, silahı derin dondurucuya sakladı

Yunanistan’ın Pire bölgesinde 24 yaşındaki bir erkek, 19 yaşındaki sevgilisini kafasından vurarak öldürdü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sisam’dan Yassıköy’e şimdilik ‘ret’

Batı Trakya siyasetinde agresif ve kavgacı tavırlarıyla tanınan Yassıköy (İasmos) Belediye Başkanı Önder Mümin, Doğu Samos (Sisam) Belediyesi’ni ziyaret etti.
Devamını oku...