Süpermarketlerde zamlar durmuyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Süpermarketlerde zamlar durmuyor

Yunanistan’da süpermarketlerdeki ürünlerde fiyat artışları dur durak bilmezken, zaten zamlı olan ürünlere yüzde 35’e varan zamlar gelecek.

Üretim maliyetleri ile temel gıda maddeleri için raf ömrü arasındaki denklem, temel hammaddelerdeki küçük düşüşlere rağmen fiyatların artmasına neden oluyor.

Uluslararası hammadde pazarlarında belirli bir düzelme olsa da bunun ‘kırılgan’ olduğu gerçeğine ek olarak, bugün ve yakın gelecekte tüketicinin satın alması istenen ürünlerin zaten yüksek maliyet seviyelerinde olduğu vurgulanıyor.

Yeni fiyat artışları dalgasının şampiyonları yüzde 35’e varan artışla tuvalet kağıdı, kağıt mendil, mutfak rulosu.

Yine aynı şekilde sıvı yağ fiyatlarında da yeni bir ‘sıçrama’ bekleniyor ki süpermarket zincirlerinin tuttuğu Eylül ayı fiyat listelerinde yüzde 30 artış var.

Et tedarikçileri (sığır eti, domuz eti) de ağırlıklı olarak ürünü dış pazarlardan satın aldıkları için yüzde 25-28 arasında artışları talep ediyorlar. Sığır eti ve domuz eti söz konusu olduğunda ülke, açığı ve Fransa, Almanya, Hollanda vb. ülkelerden ithalat ile gideriyor.

Un, irmik ve yan ürünlerinde de yaklaşık yüzde 25’lik artışlar bekleniyor, bu da paket ürünlerin raf fiyatları açısından da darbe alacağı anlamına geliyor.

Yeni fiyat artışları dalgasından kahve de payını alıyor ve fiyat listelerine göre tedarikçiler yüzde 15 artış talep ediyor.

Tüketicilerin halihazırda daralan gelirleri üzerinde baskı oluşturması beklenen yeni fiyat artışlarının Noel’e kadar kademeli olarak devreye girmesi yeni bir zor durum yaratacak.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’a aşırı soğuklar ne zaman gelecek?

Yunanistan’da ‘merominia’ adı verilen takvim tarihleri, tüm yıl boyunca havanın değişimini tahmin etmek için kullandıkları ampirik yoldur.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da bankalar ATM’leri azaltıyor: Nasıl para çekilecek?

Yunanistan’da bankalar, işletme maliyetlerini azaltmak amacıyla en azından bakım maliyetlerinin yüksek olduğu yerlerde ATM makinelerini azaltmayı düşünüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da ATM’lerden banka hesap bilgilerini çalan iki Bulgar vatandaşı tutuklandı

Yunanistan’ın Selanik şehrinde, banka kartı bilgilerini çalmak için ‘Skimming’ yöntemini kullanan bir çetenin iki Bulgar üyesi polis ekiplerince tutukladı.
Devamını oku...