Yunanistan’da indirimli elektrik saatlerine dair veriler değişiyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da indirimli elektrik saatlerine dair veriler değişiyor

Yüzde 5’lik enerji tasarrufu yapmak için en uygun saatlerin akşamüzeri saatleri olduğunu iddia edenlerin yanıldığı görüldü.

Avrupa Komisyonu’nun üye ülkelere sunduğu Enerjiye Müdahalelere İlişkin Yönetmelik Teklifi’ne göre pik saatler, elektriğe olan talebin en fazla olduğu saatler olarak değil, elektrik toptan satış fiyatının daha yüksek olmasının beklendiği saatler olarak tanımlandı.

Yönetmelik Teklifi’nin 2. maddesinde ‘tarife pik saatleri: iletim sistemi işletmecilerinin tahminlerine göre bir sonraki günün elektrik toptan satış fiyatlarının en yüksek olacağı günün saatleri’ olarak belirtiliyor.

Komisyon raporundak tanım dikkate alınırsa ve Yunanistan Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (ADMİE) verilerine dayanarak elektrik talebini hesaba katacak olursak, en yoğun saatlerin akşam 7’den sonra olduğu ve akşam 9’da zirve yaptığı sonucuna varılmakta.

Enerji Borsası’nın verilerine göre, en yüksek fiyatlar sabah 7 ile 9 arasında kaydediliyor, fiyatlar akşam 7-9 arasında ise biraz daha düşük seyrediyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’a aşırı soğuklar ne zaman gelecek?

Yunanistan’da ‘merominia’ adı verilen takvim tarihleri, tüm yıl boyunca havanın değişimini tahmin etmek için kullandıkları ampirik yoldur.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da bankalar ATM’leri azaltıyor: Nasıl para çekilecek?

Yunanistan’da bankalar, işletme maliyetlerini azaltmak amacıyla en azından bakım maliyetlerinin yüksek olduğu yerlerde ATM makinelerini azaltmayı düşünüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da ATM’lerden banka hesap bilgilerini çalan iki Bulgar vatandaşı tutuklandı

Yunanistan’ın Selanik şehrinde, banka kartı bilgilerini çalmak için ‘Skimming’ yöntemini kullanan bir çetenin iki Bulgar üyesi polis ekiplerince tutukladı.
Devamını oku...