Batı Trakya’da müftülüklerle ilgili düzenleme Yunan Meclisi’nde - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da müftülüklerle ilgili düzenleme Yunan Meclisi’nde

Batı Trakya’daki müftülüklerle ilgili yasal düzenleme Yunan Parlamentosu’na gelmiş bulunuyor.

Yeni düzenlemenin ‘müftülüklerin ekonomik bağımsızlığını sağlamayı, müftülük ve müftünün çalışmalarını kolaylaştırmayı ve saygınlıklarını artırmayı’ amaçlandığı belirtilirken, müftünün dinî lider, kamu hizmeti lideri ve yargılama yetkisi sahibi olacağı kaydediliyor.

Yeni düzenlemede, müftü naibinin kararıyla Müslüman azınlıktan 33 kişinin yer alacağı bir Danışma Kurulu’nun oluşturulması, söz konusu 33 kişinin İslam bilimleri ya da Medreselerde ders verenler, imamlar, 240 İmam Yasası’yla görevlendirilenler ve önde gelen ilahiyatçılar arasından olacağı ve kura yöntemi ile belirleneceği kaydediliyor.

Düzenlemeye göre, söz konusu Danışma Kurulu, müftü adaylarının uygun olup olmadığına karar verecek, müftülük yapabilecek özelliklere sahip olanların isimlerini alfabetik sıraya göre belirleyecek ve Din İşleri ve Eğitim Bakanı’na iletecek.

Eğitim Bakanı’nın adaylar arasından birini seçerek Cumhurbaşkanlığı Kararnanesi’yle atayacağı vurgulanıyor.

Seçilme hakkı tanınmayan söz konusu düzenlemenin kapsamlı bir araştırma, Müslüman azınlığın doğrudan ilgili dini yetkilileriyle istişare, uzman bilim adamlarıyla işbirliği, mevcut uluslararası çalışma ve Trakya’nın Kalkınması için Partilerarası Komisyon’un önerileri çerçevesinde hazırlandığı ekleniyor.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç’ta da hastane temizlikçeleri sokağa atılıyor

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Hastanesi’ndeki temizlikçilerin bir müteahhide atanması için işten çıkarılmasının ardından, bu kez Dedeağaç’taki (Alexandroupoli) Hastanesi’nde de 139 işçinin aynı nedenle işini kaybettiği bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’deki IKEA Dedeağaç’a gidiyor

Ünlü IKEA mağazası, Gümülcine’den (Komotini) bir diğer Batı Trakya şehri Dedeağaç’a (Alexandroupoli) gidiyor.
Devamını oku...