Batı Trakya’da üreticiye şimdi de çekirge engeli: Mahsülleri yiyorlar - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da üreticiye şimdi de çekirge engeli: Mahsülleri yiyorlar

Batı Trakya’nın Rodop ilinde ürünlerini yeni ekmiş olan üreticilerin başı şimdi de çekirgelerle dertte.

Özellikle Doğu Rodop’ta üreticiler, pamuk, tütün, yonca, buğday ve diğer pekçok ürünün çekirgelerce yendiğini ve ciddi hasarlar oluştuğunu belirtiyorlar.

Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Tarımsal Ekonomi Dairesi sorumlusu Nikos Kolaços, ERT’e yaptığı açıklamada çekirgelerin, hassas ve taze bitkilerden ve çıkan yapraklardan hayati suyu emdiğinden, geride hasarlı bitkiler bırakıyorlar.

Kolaços, ‘Çekirgelerin, pamuk, tütün, yonca-yonca-, tahıllar, sebzeler ve aynı zamanda meralar olsun, yeşil ve genç bitkilerin yolunda hiçbir şey bırakmadığı bilinmektedir. Mesele şu ki, mevcut büyüme mevsimi içinde çekirgelerle savaşmanın bir yolu yok. 2004’te olduğu gibi kırsal kesim halkı ve özellikle bunu gözlemleyen ve bize aktaran yetiştiriciler tarafından daha önce bilgilendirilmeliydik. Şimdi bir şey yapamayız ama zamanla gerekli müdahaleyi yapacağız’ dedi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Rodop İlinde Tapu Kadastro Bildirim Süresi Uzatıldı

Rodop ilinde mülkiyet sahipleri için önemli bir gelişme yaşandı. Tapu ve kadastro bildirimleri için belirlenen son tarih olan 29 Şubat 2024, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine uzatıldı. Böylece, birçok kişinin yaşadığı mağduriyetin önüne geçilmiş oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Prof Görür'ün İstanbul İçin Olası Deprem Uyarısı Batı Trakya'yı Etkiliyor Mu?

Profesör Dr. Naci Görür’ün İstanbul’da beklenen büyük depremle ilgili uyarıları sonrası akıllara Batı Trakya’da durum ne olur sorusunu getirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...