Yunanistan'da çocuklarda ilk hepatit vakası tespit edildi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da çocuklarda ilk hepatit vakası tespit edildi

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY, ülkede ilk şüpheli akut hepatit vakasının kaydedildiğini açıkladı.

EODY Başkanı Theoklis Zaoutis ülkedeki çocuklarda da hepatit vakalarının olabileceğini söyledi.

Zaoutis olası hepatit vakalarını tespit etmek ve ilgilenmek için ülkedeki çocuk hastanelerini hazırlıklı olmaya çağırdı.

Hatırlanacağı üzere Ulusal Kamu Sağlığı Örgütü (EODY) yaptığı daha önceki açıklamada, ‘Birleşik Krallık’ta çocuklarda alışılmadık derecede yüksek sayıda akut hepatit vakası gözlemlendi’ ifadelerini kullanmıştı.

Küresel bilim topluluğu, çocuklarda akut hepatit vakaları konusunda giderek daha dikkatli davranılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Hem Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hem de İngiltere, İskoçya, İspanya, Hollanda ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerinde çocuklarda akut hepatit vakalarına rastlanmış durumda.

Hepatit, kelime anlamı olarak karaciğer iltihabı anlamına geliyor. Bazı tür hepatitler ciddi bir sorun yaşamadan kendi kendine geçerken, diğerleri uzun ömürlü (kronik) olabilir ve karaciğerde skar adı verilen bir yara dokusu yaratarak siroza, karaciğer fonksiyon kaybına ve bazı durumlarda karaciğer kanserine neden olabilir.

Hepatit B, karaciğeri etkileyen ciddi bir hastalıktır ve Hepatit B virüsü nedeniyle ortaya çıkar. Hepatit B virüsü kan, cinsel yol ve vücut sıvılarının (tükürük, salya) yakın teması ile bulaşıyor. Hepatit B, doğum esnasında anneden bebeğe geçebiliyor.

Dünyada 400 milyon, Türkiye’de ise 3 milyon kişi Hepatit B virüsü taşıyor. Tedavi uygulanmadığı takdirde siroz ve karaciğer kanseri gelişme riski bulunuyor. Bu durumda karaciğer nakli gündeme gelebiliyor.

Belirtiler
Virüs karaciğer hasarına neden olarak hastalık oluşturuyor. Bu hasarı yaparken hiçbir belirti vermeyebiliyor ve direkt karaciğer sirozu veya karaciğer kanseri tanısı alınabiliyor. Belirti verdiğinde ise aşağıda yer alan yakınmalarla kendini gösteriyor.

Hepatit Belirtileri Nelerdir?

 • Aşırı halsizlik
 • İştahsızlık
 • Göz aklarında sararma
 • Kilo kaybı
 • Karında şişkinlik (karın içinde su birikmesine bağlı)
 • Bacaklarda ödem
 • Kanamanın zor durması
 • Kanlı kusma
 • Baş ağrısı ve vücut ağrıları
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • İshal
 • Koyu renkli idrar
 • Açık renkli dışkı
 • Kolay kanama ve morarma

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ünlü şarkıcı Vasilis Karras belediye seçimlerinde aday oluyor

Yunanistan’ın sevilen şarkıcılarından Vasilis Karras’ın en büyük aşkı şarkı söylemek olabilir, ama görünen o ki toplumsal meselelerle de ilgilenmek istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos Türkiye yolcusu

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos, Türkiye’ye gitmek üzere. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından davet edilen Panayotopulos, Salı günü depremlerden zarar gören Hatay’ı ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.
Devamını oku...