Seçim senaryoları Miçotakis’in masasında: İşte 3 senaryo - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Seçim senaryoları Miçotakis’in masasında: İşte 3 senaryo

Rusya’nın Ukrayna işgalinin gölgesinde, Yunanistan’da hükümet, diğer yandan da seçim senaryolarını değerlendirmeye başlamış durumda.

Kathimerini gazetesinin Başbakan’a yakın kaynaklardan aktardığına göre, şimdilik 3 senaryo mevcut:

Bunlardan birincisi, seçimlerin yaz öncesinde yapılması.

Bu senaryoyu savunanlar, Rusya’nın Ukrayna işgalinin Miçotakis hükümetini güçlendirdiğini, savunma konusunda attığı adımları haklı çıkardığını, bunun sandığa da yansıyacağını belirtiyorlar.

Ayrıca, yaz aylarında yaşanacak olası bir doğal afet veya Türkiye’yle Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşanacak bir gerginliğin hükümetin aleyhine olacağını savunan grup, seçimlerin yaz öncesinde yapılmasını öneriyor.

İkinci senaryo, seçimlerin sonbaharda yapılması.

Bu görüşü savunan grup çoğunluk olan grup ve beklentilere göre iyi bir turizm sezonu geçeceğini, bunun akabinde çift seçimin (çünkü yürürlükteki, SYRIZA döneminde hazırlanan seçim yasasına göre ilk seçimde hükümet kurulması neredeyse imkansız) partinin lehine olacağını kaydediyor.

Öte yandan hükümetin 4 yıllık görev süresini tamamlama iddiasının da suya düşmüş olmayacağını, sonbaharda zaten hükümetin 4’üncü yılında olacağını vurguluyorlar.

Üçüncü ve son senaryo ise seçimlerin 2023’te yapılması.

Bunu savunan grup, iki önemli gerekçe sunuyor: Bunlardan birincisi, Miçotakis’in 4 yıllık görev süresini tamamlama ve erken seçime gitmeme konusundaki kararlılığının sürdürülmesi gerektiği, ikincisi ise Avrupa Birliği’nin Kurtarma Fonu’ndan gelecek olan maddi destek.

Kurtarma Fonu’ndan gelen desteğin 8-10 ayda ulaştığı, bunun da 2023 yılına tekabül ettiğini belirten grup, böylece hükümetin elinin de güçleneceğini kaydederken, diğer yandan 2022 yılında tavan yapan enflasyona kıyasla 2023’te ekonominin rahatlama evresine gireceğinin altını çiziyorlar.

Miçotakis, senaryolar üzerine düşünüyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni eğitim yılında okullarda neler değişecek?

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim, Ortaöğretim ve Özel Eğitim Genel Sekreteri Aleksandros Kopçis, yeni eğitim yılı için her şeyin hazır olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis yasadışı dinlemelerle ilgili konuşacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 8 Ağustos Pazartesi günü, yasadışı dinleme vakaları hakkında detaylı açıklamalarda bulunacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yasadışı dinlemelerle ilgili Yargıtay soruşturma açtı

Yunanistan’da Yargıtay savcısı, yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili gizli belgelerin sızdırılmasıyla ilgili olarak Cuma günü bir cezai ön soruşturma açılmasına karar verdi.
Devamını oku...