Almanya'da asgari ücretin saati 12 evroya yükseldi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da asgari ücretin saati 12 evroya yükseldi

Görsel arşivden kullanılmıştır

Almanya’da Bakanlar Kurulu, asgari ücretin 9,82 evrodan 12 evroya yükseltilmesini karara bağladı. Zamlı tarife parlamentonun onayının ardından Ekim’den itibaren uygulanacak.

Almanya’da asgari ücret 1 Ekim’den itibaren saati 12 evroya yükseltilecek. Bakanlar Kurulu Çarşamba günkü oturumunda Çalışma Bakanı Hubertus Heil‘in (SPD) asgari ücretin yükseltilmesine ilişkin tasarısını kabul etti. Böylece Bakanlar Kurulu, Başbakan Olaf Scholz’un (SPD) seçim vaatlerinden birine yeşil ışık yakmış oldu.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil, ZDF kanalında yayınlanan Morgenmagazin programında yaptığı açklamada “Asgari ücreti, yoksulluğa karşı daha dirençli olması için 12 evroya yükseltiyoruz” dedi. Bakan, asgari ücretin yükseltilmesini gerekli bir adım olarak gördüğünü belirterek, artışın Almanya’da satın alma gücünü de artıracağını ifade etti. Artıştan yaklaşık 6,2 milyon işçi yararlanacak.

Şu anda Almanya’da asgari ücret 9,82 evro. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren asgari ücretlerde bir düzenlemeye gidilerek, 10,45 evro olarak ödenmesinin sağlanması planlanıyor. Bu tarihten üç ay sonra, 1 Ekim’den itibaren de 12 evroya çıkarılacak. Bu artış, daha önceki uygulanan zam oranlarından bağımsız olarak, bir defaya mahsus olmak üzere gerçekleştirilecek. Almanya’da normal şartlarda asgari ücret artışı bir önceki artış esas alınarak belirleniyor. Yasa tasarısında, yaşam ve konut maliyetlerinin artması nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildiği belirtildi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Asgari ücret 10 yıl sonra 751 evroya yükseliyor

Yunanistan’da enflasyonun yükselmesi ve 2023 baharında gerçekleşmesi beklenen seçimlerle birlikte asgari ücrete zam meselesi de yeniden gündeme geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bild: Yunan halkı Almanların parasıyla beyaz eşyalarını yeniliyor

Almanya’nın ünlü Bild gazetesi, yayınladığı makale ile Yunanistan’da yüzde 50’ye varan destekle beyaz eşya yenileme programını hedef aldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanlar Yunanistan’dan ev alımında birinci

Yunanistan’da yatırım yaparak ev satın alan yabancı uyruklular arasında Alman vatandaşları zirveye oturmuş durumda.
Devamını oku...