Yunanistan'da okullar pazartesi nasıl açılacak? İlk gün en zor olanı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da okullar pazartesi nasıl açılacak? İlk gün en zor olanı

Yunanistan Eğitim ve Dinişleri Bakanı Niki Kerameos

Yunanistan Eğitim Bakanlığı, okulların daha önce planlandığı üzere 10 Ocak Pazartesi günü açılmasında kararını değiştirmedi.

Ülke genelinde patlayan koronavirüs Kovid-19 Omikron varyantı dönemi okulların açılacak olması nedeniyle gelen eleştirilere rağmen Eğitim Bakanlığı okulların açılmasına karar verdi. Eğitim Bakanı Niki Kerameos okulların açılmasıyla birlikte vakaların artmasının beklendiğini kabul etse de, bu duruma karşı gerekli plan ve programı yaptıklarını vurguladı

Okul eğitiminin başlaması nedeniyle Eğitim Bakanlığı, haftada iki yerine üç bedava self-test alınmasını sağlayacak.

Yine aynı şekilde sınıfların kapanması için öğrencilerin yüzde 50 + 1’inin virüse yakalanması şartı olacak.

Son olarak, bir öğrencinin pozitif çıkması durumunda sadece yakınındakilere değil, sınıftaki tüm öğrencilere test yapılacak.

Bakan Kerameos, okulların açılışının ertelenmesi yönünde Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları Heyeti’nden kendilerine bir öneri gelmediğini belirtirken, ‘Delta varyantı hakimken ve üstelik aşı konusunda aşıyla korumalı değilken okulları açtık, şimdi Ocak’ta açıp açmayacağımızı mı tartışacağız’ ifadeleriyle eleştirilere cevap verdi..

Okulların 10 Ocak’ta açılmasının pedagojik, psikoduygusal ve sağlık gibi çeşitli faktörleri olduğunu belirten Kerameos, öğrencilere yapılacak rapid testlerin ise Müdür onayıyla devlet yapılarında ve bedava olacağını belirtti.

OLME ilk gün iki saatlik iş bırakma eylemi yapacak

Öte yandan Ortaöğretim Eğitimcileri Federasyonu (OLME) Başkanı Theodoros Çuhlos, 10 Ocak Pazartesi günü öğleden sonra Milli Eğitim Bakanlığı binasının önünde bir protesto mitingi planladı ve mitinge gitmek isteyen öğretmenlerin işini kolaylaştırmak için iki saatlik iş bırkma eylemi ilan etti. 

OLME, Eğitim Bakanlığı’nın korona görülen bir sınıfın faaliyetinin durdurulmasına yönelik sınıftaki öğrenci sayısının yüzde 50 artı bir kişi koronalı olması durumunda durdurulması protokolüne tepkisini ifade ederken, hasta veya karantinadaki öğretmenlerin okullarda oluşturacağı boşluklardan duyduğu endişeyi dile getirdi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan basını: Çipras, Türkiye’ye karşı ‘yaptırım paketi’ isteyecek

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisinin lideri Aleksis Çipras, Avrupa Sosyalist Partisi’nin Hazırlık Zirvesi’ne katılmak üzere Prag’a gitti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bakan Georgidis: 50 temel üründe zam yapılmayacak

Yunanistan Kalkınma ve Yatırımlar Bakanı Adonis Georgiadis, örgütlü süpermarket zincirleri temsilcileriyle biraraya gelerek zamlar konusunu görüştü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da iki göçmen teknesi battı: Onlarca ölü var

Yunanistan Sahil Güvenlik birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kithira ve Lesvos adaları açıklarında iki göçmen teknesi battı. Her iki teknede de onlarca göçmen can verdi.
Devamını oku...