Miçotakis: İsrail ile ilişkilerimiz her zamankinden daha iyi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis: İsrail ile ilişkilerimiz her zamankinden daha iyi

Başbakan Kiryakos Miçotakis Yunanistan-Kıbrıs-İsrail liderler zirvesi için Kudüs’e gitti. Miçotakis ülke olarak İsrail ile ilişkilerde en iyi dönemi yaşadıklarını söyledi.

Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail Üçlü Zirvesi kapsamında Kudüs’te Güney Kıbrıs ve İsrail liderleriyle ortak açıklamalarda bulunan Kiryiakos Miçotakis, “İsrail ile ilişkilerimiz her zamankinden daha iyi” dedi.

Miçotakis, pandemi hakkında konuşurken, ülkelerin stratejik ittifakına atıfta bulunarak, aşıları takviye dozla artırma çabasının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

EastMed projesinin önemine değinen Yunan Başbakan toplantıda enerji konularını da ele alacaklarını söyledi.

Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde Türkiye’nin provokatif eylemlerde bulunduğunu öne süren Miçotakis, Kıbrıs sorunu için tek geçerli çözümün BM Güvenlik Konseyi’nin tüm kararlarına saygı gösterecek ve barışı sağlayacak federal çözüm olduğunu yineledi. Yunan Başbakan ayrıca Kıbrıs’taki “anakronik garanti sisteminin kaldırılması ve işgalci birliklerin adadan geri çekilmesini istiyruz” dedi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ise şu ifadeleri kullandı: 

“Arkadaşım Niko, arkadaşım Kiryako, Kudüs’e hoş geldiniz. Ülkelerimiz, Doğu Akdeniz bölgesinde derin bir tarihe ve zengin bir mirasa sahip en eski uygarlıklardan birine sahiptir. Refah, güvenlik ve özgürlük gibi ortak değerleri paylaşıyoruz. Bölgedeki tehditleri ve zorlukları tanıyoruz, güvenlik konusunda endişeliyiz. Her seviyedeki arkadaşlarımızla ilişkilerimizi sürekli güçlendiriyoruz. East Med ile enerji ortaklığımızı geliştirmek istiyoruz, Covid ve iklim değişikliği konularında birlikte çalışıyoruz. Siz sadece müttefik değilsiniz, gerçek dostsunuz.”

Üç liderin açıklamalarının yer aldığı videoyu izleyin:

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çocuklarımızı motosikletimize ne zaman bindirebiliriz? İşte kurallar...

Yunanistan genelinde olduğu gibi, Batı Trakya’da da pekçok motosiklet sürücüsü, küçük çocuklarını motosiklete bindirmeye devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanlılar altın lira alıyor, satmıyor

Yunanistan’da vatandaşların genel olarak kriz dönemlerinde olduğu gibi bu savaş ve enerji krizi döneminde de altın lira satın almaya yöneldiği görüldü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Haziran ayı emekli maaşlarının ödeneceği tarihler belli oldu

Yunanistan’da 2022 yılı Haziran ayı emekli maaşlarının ödeneceği tarihler belli oldu.
Devamını oku...