Yunanistan’da mağazaların çalışma saatleri değişti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da mağazaların çalışma saatleri değişti

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Perşembe akşamı duyurduğu yeni önlemlere dair detayları açıkladı.

Bundan böyle toplu taşıtlarda kalabalığın önüne geçmek için işyerlerinde çalışma saatlerinin dönüştürüleceğini belirten Bakan, saat 7:00’den 9:30’a kadar çalışanların gruplar halinde işe başlama saatlerinin değiştirileceğini belirtti.

Alışveriş mağazalarında da çalışma saati değişikliğine gidilirken, yeni çalışma saatleri sabah 10:00 – akşam 21:00 olarak bildirildi.

Yeni kararla mekanların 3’e ayrıldığını kaydeden Plevris, bunları şöyle sıraladı:

  • Hem aşısızların hem aşılıların serbest girebildiği mekanlar: Eczaneler ve birincil gıda ihtiyacını karşılanacağı süpermarket vb işletmeler.
  • Aşılıların ve labaratuvar testi olan aşısızların girebileceği mekanlar: Alışveriş mağazaları, kafe ve restoranların açık alanları, ibadethaneler, işyerleri, kuaförler, güzellik salonları ve eğitim kurumları.
  • Sadece aşılıların ve virüs geçirmiş olanların girebileceği mekanlar: Eğlence mekanları, sinema, tiyatro, müze, spor salonu.

4-17 yaş grundakiler ise tüm bu mekanlara girebilmek için self-test bulundurmak zoruda.

Öte yandan aşılamaların ilerlediğini belirten Plevris, Yunanistan’da yetişkin vatandaşların yüzde 75’inin aşılı olduğunu belirtirken, aşısızların da randevu kapatmaya devam ettiğini, şimdiden birinci doz için 137 bin, ikinci doz için 343 bin ve üçüncü doz işin 420 bin aşı programlanmış olduğunu ekledi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İnternetten ayakkabı satan şirketin 500 bin evroluk vergi kaçırdığı tespit edildi

Yunanistan’da Kamu Gelirleri Bağımsız Kurumu (AADE), yaptığı denetimlerde bir internet mağazasının fatura kesmeden 2,8 milyon evroluk satış yaptığını tespit etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Asgari ücret 10 yıl sonra 751 evroya yükseliyor

Yunanistan’da enflasyonun yükselmesi ve 2023 baharında gerçekleşmesi beklenen seçimlerle birlikte asgari ücrete zam meselesi de yeniden gündeme geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eylül ayı emekli maaşları ne zaman ödenecek belli oldu

Yunanistan’da Eylül ayı emekli maaşları 26 Ağustos günü ödenmeye başlıyor.
Devamını oku...