Yunan Parlamentosu’nun ilk siyahi milletvekili mi olacak? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Parlamentosu’nun ilk siyahi milletvekili mi olacak?

Yunanistan’da 50 yaşındaki Burundili Spiros Hagabimana, Yunan Parlamentosu’nun ilk siyahi milletvekili olmaya hazırlanıyor.

Yıllar önce Denizcilik Fakültesi’nde okumak üzere Yunanistan’a gelen Hagabimana’nın ülkeyi çok sevdiği, akabinde Hukuk da okuduğu kaydediliyor.

Hukuk Fakültesi’nde okurken ND partisine yakın DAP-NDFK öğrenci hareketine giren Burundili, daha sonra ülkesine dönmüş, burada tutuklanmıştı.

2016 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın girişimleriyle serbest bırakılan Hagabimana, Yunanistan’a taşınırken, burada çalışmaya başladı.

ND partisinin Pire örgütünde yapılan kongre delege seçimlerinde en çok oyu olarak birinci seçilen Hagabimana’nın önümüzdeki genel seçimlerde milletvekili adayı olarak gösterileceği ve seçilmesinin ve Yunan Parlamentosu’nun ilk siyahi milletvekili olmasının yüksek ihtimal olduğu konuşuluyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Emekli Maaşları ve Yardım Ödemeleri Yarına Kadar Tamamlanıyor

Yunanistan’da Paskalya öncesi emekli vatandaşların ve yardım hak sahiplerinin gözü kulağı, 26 Nisan Cuma gününe kadar gerçekleştirilecek emekli maaşları ve yardım ödemelerinde.
Devamını oku...