Katrungalos: Partilerarası Komisyon’a asla müftü seçimi teklif etmedik - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Katrungalos: Partilerarası Komisyon’a asla müftü seçimi teklif etmedik

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisinin dışişleri komisyonu lideri Yorgos Katrungalos Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) şehrinde konuştu.

Aynı zamanda eski Dışişleri Bakanı da olan Katrungalos, asbaşkanlığını yürüttüğü (Batı) Trakya’nın Kalkınması İçin Partilerarası Komisyon’un bölgede uygulanacak stratejiyi belirlemesi gerektiğine, bir faaliyetler listesi olmaması gerektiğine dikkat çekti.

Temel hedefin (Batı) Trakya’nın ekonomik olarak gelişmesi ve kalkınması olduğunu söyleyen eski Dışişleri Bakanı, çevre ve yaşam kalitesinin gelişmesiyle bölgenin daha yaşanılır bir yer olabileceğini ekledi.

Katrungalos, Partilerarası Komisyon’da müftülük konusunun da görüşüldüğünü kaydederken, ‘Ama hiçbir zaman acilen müftü seçimini konuşmadık. Ortak hedefimiz, azınlığın da kabul edeceği bir kişinin belirlenmesiydi’ dedi.

Belirlenecek kişilerin Eğitim ve Dinişleri Bakanı’na sunulmasını ve kendisinin bu kişilerden birini tercih etmesini önerdiklerini söyleyen Katrungalos, ‘dış mihraklar’ın da müdahalesinin böylece önüne geçilmiş olacağını kaydetti.

Bu konuyu Komisyon’da ulusal mesele olarak gördüklerini ve bu yüzden tüm üyelerin fikir birliği içerisinde olduklarını belirten eski Bakan, azınlık mensuplarının Yunan vatandaşı olduklarını ve bu doğrultuda sorunlarının çözülmesi gerektiğini vurguladı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Polisi'ne 2 kişilik elektrikli araç

Yunan Polis Teşkilatı Sahil Güvenlik güçlerinin kullanması amacıyla iki kişilik elektrikli Citroen Ami moped araçlardan aldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Stadyumda taraftar sayısına yeni izin: Açık alan 40, kapalı alan 12 bin

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu, açık ve kapalı stadyumların seyirci doluluk oranını yüzde 90’a çıkardıklarını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Papandreou KİNAL liderliğine aday olduğunu resmen açıkladı

Eski Başbakan Yorgo Papandreu KINAL Partisi Genel Başkanlığına resmen aday olduğunu açıkladı.
Devamını oku...