Elinizde eski Drahmi mi var? İşte büyük fırsat... - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Elinizde eski Drahmi mi var? İşte büyük fırsat…

Yunanistan’da 27 Aralık 2001’de ulusal para birimi Drahmi dönemi resmen son bulmuş, 1 Ocak 2002 itibariyle ülkenin ulusal para birimi, pek çok AB ülkesi gibi evro olmuştu.

Drahmi ile ilgili ülke genelinde büyük tartışmalar olmuş, evroya geçişin doğru olup olmadığı siyasi ve sosyal çevrelerde tartışılmıştı.

En ilginci ise Yunanistan Merkez Bankası bir müddet sonrasında Drahmi alıp evro vermeyi bırakmış, akrabalarının sandıklarında bir servet değerinde Drahmi bulunan kişiler bunlardan yararlanamamıştı.

2021’e gelindiğinde ise Selanik’te Bitpazarı olarak bilinen bölgede Thanos Avramidis’in mağazasında üzerinde Yunanistan’ın ulusal kahramanlarının fotoğrafları olan Drahmi’ler vatandaşların ve turistlerin ilgisini çekti.

Avramidis, gerek yerlilerin eski ulusal para birimine özlemi, gerekse –bilhassa turistler arasında– kolleksiyoncuların merakı nedeniyle bu paralara ilginin yoğun olduğunu söylüyor.

1831 basımı ve üzerinde İoannis Kappodistrias’ın resmi olan Drahmi’nin bugün 80 evroya, 1879 basımı ve üzerinde Kral 1. Georgios’un resmi olan Drahmi’nin 200 evroya satıldığını belirten Avramidis, 1848 basımı ve üzerinde İyon Devleti’nin resmi olan banknotun ise 240 evroya satıldığını aktarıyor.

Yine aynı şekilde e-bay gibi online alışveriş sitelerinde de vatandaşlar metal Drahmi’lerin bile 7,23 evrodan satıldığına, 1923 basımı banknotların fiyatının ise 452,58 evro olduğuna tanık olabiliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı aşı randevusu almak için eczaneleri seçti

Yunanistan’da vatandaşların yüzde 90’ının Kovid-19 aşısı için randevu kapatmak için eczaneleri seçtiği bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Grip semptomları neler? İşte bilmeniz gerekenler

Yunanistan’da grip aşılarının yapılmaya başlamasına sayılı günler kala, uzmanlar belirli gruplara aşılanmaları çağrısında bulunuyorlar.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

MeRA25: Almanya’nın katı Yunan politikası değişmeyecek

Yunanistan’da muhalefetteki MeRA25 partisi, Almanya seçimleriyle ilgili yayınladığı açıklamada, hükümete kim gelirse gelsin Alman politikasının değişmeyeceğini belirtti.
Devamını oku...