Yunanistan, Türkiye’yi AB’ye şikayet etti: Göçmenleri geri almıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan, Türkiye’yi AB’ye şikayet etti: Göçmenleri geri almıyor

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, iade etmek istedikleri 1908 göçmeni aylardır geri almadığı gerekçesiyle, Türkiye’yi AB’ye şikayet ederek yardım talebinde bulundu.

Yunanistan, sığınma başvurusu reddedilen göçmenleri geri alması konusunda Türkiye’yi harekete geçirmesi için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na çağrıda bulunduğunu açıkladı.

Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, AB Komisyonu ve FRONTEX yetkililerine gönderdiği mektupta, şu anda Yunan adalarında sığınma başvurusu reddedilen 1908 göçmen olduğunu belirterek, konuyla ilgili AB’nin yardımını istedi.

Yunanistan, Türkiye ile AB arasında 2016 yılında varılan mülteci mutabakatına göre, Türkiye’nin yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçen ve sığınma başvurusu reddedilen göçmenleri kabul etmekle yükümlü bulunduğunu belirtiyor. Buna karşılık AB, geri gönderilen her Suriyeli için Türkiye’den bir Suriyeli göçmen alıyor. Bunun yanında AB, sığınmacılar için Türkiye’ye maddi destek sağlıyor.

Ancak Ankara, küresel koronavirüs salgını gerekçesiyle Mart 2020’den bu yana geri gönderilen göçmenleri kabul etmiyor. Mitarakis, Türkiye’nin geri dönüş sürecinde koronavirüs testi kullanabileceğini, ancak bunun yerine Ankara’nın yaklaşık 17 aydır işbirliğini reddettiğini öne sürdü. Yunan Bakan ayrıca, Atina’nın AB’yi Ocak ayında da aynı gerekçeyle yardıma çağırdığını, ancak bunun sonuç vermediğini hatırlattı.

Mitarakis, Yunanistan’ın, Türkiye’den hem göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesini hem de yasadışı sınır geçişlerinin önlenmesiyle ilgili mülteci anlaşmasında belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediğini söyledi.

Yunan adalarında şu anda 6 bin 650 sığınmacının bulunduğunu açıklandı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı aşı randevusu almak için eczaneleri seçti

Yunanistan’da vatandaşların yüzde 90’ının Kovid-19 aşısı için randevu kapatmak için eczaneleri seçtiği bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Grip semptomları neler? İşte bilmeniz gerekenler

Yunanistan’da grip aşılarının yapılmaya başlamasına sayılı günler kala, uzmanlar belirli gruplara aşılanmaları çağrısında bulunuyorlar.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

MeRA25: Almanya’nın katı Yunan politikası değişmeyecek

Yunanistan’da muhalefetteki MeRA25 partisi, Almanya seçimleriyle ilgili yayınladığı açıklamada, hükümete kim gelirse gelsin Alman politikasının değişmeyeceğini belirtti.
Devamını oku...