Apostolopulos: Yunanistan dahil hiçbir ülke sınırlarını koruma kılıfı altında suç işleyemez - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Apostolopulos: Yunanistan dahil hiçbir ülke sınırlarını koruma kılıfı altında suç işleyemez

Görsel arşivden kullanılmıştır.

Yunanistan’ın dünyaca ünlü cankurtaranı İason Apostolopulos, Kontra televizyonuna verdiği röportajında Yunanistan’ın insanlığa karşı suç işlediğini söyledi.

2020 yılının Mart ayında Evros (Meriç) sınırında yaşanan mülteci krizine de değinen cankurtaran, ‘Erdoğan’ın mültecileri ülkeyi işgal etmek için gönderdiği’ eleştirisine tepki gösterdi.

‘İşgal o insanlar buraya gelip toprak ve sermaye isterlerse olur, sığınma istediklerinde değil’ diyen Apostolopulos, ‘Hiçbir ülke sınırlarını koruma kılıfı altında suç işleyemez. Tüm bu bahsedilen insanlığa karşı suçtur. Ülkemizin Ocak 2021’den bu yana Avrupa mahkemelerinde insanlık suçu işlemekle suçlandığını görmüyor muyuz?’ dedi.

‘Şu anda çok radikal bir şey söylemiyorum’ diyen cankurtaran, ‘Eğer işkence varsa, kurtarmayı reddediyorsan, dövüyorsan, yasadışı sınırdışı ediyorsan, tüm bunlar barış döneminde ve düzenli olarak oluyorsa insanlık suçu işliyorsun. Dünyanın hiçbir yerinde boğulan insan görüp de kurtarmak yerine başka şeyle uğraşan bir sahil güvenlik yok’ ifadelerini kullandı.

Bugün ‘geri çevirme’, ‘Türkiye’ye geri itme’, ‘sınırları daha güçlü koruma’dan bahsedenlerin devasa bir insan hakları ihlalini korkunç bir şekilde gizlemeye çalıştıklarını kaydeden Apostolopulos, Yunan adalarına geçmeyi başarmış pekçok mültecinin ‘kayıplara karıştığını’, Birleşmiş Milletler yetkililerinin de bunu bildiğini ekledi.

‘Son bir yılda Lesvos’ta polislerin cankurtaran ve dayanışmacaları 3 operasyon gerçekleştirmiş olması dikkatini çekmiyor mu?’ diye soran cankurtaran, sözlerini ‘Niye bu operasyonlar şimdi gerçekleşiyor? Çünkü sınırdışı etmelerin, geri itmelerin kayıt altına alınmasını istemiyorlar’ diye noktaladı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İnternetten ayakkabı satan şirketin 500 bin evroluk vergi kaçırdığı tespit edildi

Yunanistan’da Kamu Gelirleri Bağımsız Kurumu (AADE), yaptığı denetimlerde bir internet mağazasının fatura kesmeden 2,8 milyon evroluk satış yaptığını tespit etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Asgari ücret 10 yıl sonra 751 evroya yükseliyor

Yunanistan’da enflasyonun yükselmesi ve 2023 baharında gerçekleşmesi beklenen seçimlerle birlikte asgari ücrete zam meselesi de yeniden gündeme geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eylül ayı emekli maaşları ne zaman ödenecek belli oldu

Yunanistan’da Eylül ayı emekli maaşları 26 Ağustos günü ödenmeye başlıyor.
Devamını oku...