Yunanistan 34 ülke vatandaşına giriş hakkı tanıdı: İşte liste | Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan 34 ülke vatandaşına giriş hakkı tanıdı: İşte liste

İpsala-Kipi Türk-Yunan sınırı

Yunanistan ülkeye giriş yapabilecek ülke vatandaşlarının listesini açıklarken AB ve Schengen ülkeleri dışında 34 ülke vatandaşına da ülkeye giriş hakkı tanıdı.

Yunanistan Sivil Havacılık Servisi, yayınladığı yeni NOTAM ile mevcut kısıtlamaların 29 Temmuz 2021 Perşembe sabah saat 6:00’ya kadar uzatıldığını duyurdu.

Buna göre AB ve Shengen ülkelerinden Yunanistan’a giriş hakkı tanınırken yasaktan muaf tutulan 34 ülke vatandaşı da ülkeye giriş yapabiliyor.

Yunanistan sınırlarından giriş hakkı tanınan 34 ülke vatandaşları şöyle: 

Avustralya, Kuzey Makedonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İsrail, Kanada, Beyaz Rusya, Bahreyn, Yeni Zellanda, Güney Kore, Katar, Çin, Kuveyt, Ukrayna, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Japonya, Lübnan, Azerbaycan, Ermenistan, Ürdün, Moldova, Bruney, San Marino, Andora, Vatikan, Monako ve Kosova.

Tüm yolcuların https://travel.gov.gr adresi üzerinden PLF formu doldurması gerekiyor.

Yolcuların en az 14 gün önce aşılanmış olmaları ve yanlarında aşı belgeleri bulundurmaları, veya son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi bulundurmaları, ya da son 2-9 ay içerisinde koronavirüs atlattığına dair belge bulundurmaları gerekiyor. Girişte aşı vurdurmamış kişilere ayrıca rapid test yapılıyor

12 yaş ve altındaki çocuklar için ülkeye giriştetest zorunluluğu bulunmuyor.

Tüm yolculara sınırda hızlı/rapid test yapılacak olup, sonucu pozitif çıkanlar 14 günlüğüne karantinaya alınacak.

Yine aynı şekilde adalara yolculuk yapmak isteyen Yunan vatandaşlarından da aşı belgesi veya son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi, veya son 24 saatte yapılmış negatif self-test (sonuç bildirilip çıktısı alınmalı), veya son 2-9 ayda koronavirüs atlattığına dair belge isteniyor.

Açıklanan listeye göre, Türkiye vatandaşları 29 Temmuz 2021 tarihine kadar Yunanistan’a giremiyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2070 vaka 5 ölüm

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 26 Temmuz Pazartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 2070 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFKA ve OAED 2,5 milyar evro ödeme yapıyor

Çalışma ve Sosyal Meseleler Bakanlığı, e-EFKA ve OAED’in planlamasına göre, 26-30 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 5,6 milyon hak sahibine 2,5 milyar evro ödeme yapılacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aile içi şiddet uygulayan veya orman yakanlara ağır ceza yasası geliyor!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 26 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında, çocuk ve kadınlara şiddet uygulayanlar ile ormanları yakanlara verilecek cezaların ağırlaştırılacağını duyurdu.
Devamını oku...