ABD Dışişleri raporu: Yunanistan mültecileri Türkiye'ye doğru 'geri itiyor’ | Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD Dışişleri raporu: Yunanistan mültecileri Türkiye’ye doğru ‘geri itiyor’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı raporda Yunanistan’ın kadın ve çocuk mülteciler de dahil sert müdahalelerle Türkiye’ye doğru “geri ittiği” (pushbacks) bilgisi yer aldı.

Raporda bağımsız uluslararası kaynakların STK’lar ve haber ağlarının aktardıklarına da yer verilirken Yunanistan’daki sığınmacıların karşılaştığı sorunlara yer verildi.

Yunanistan’ın belirli alanlarda çaba sarf ettiğini ve bazı ilerlemeler kaydedildiğini ancak hala çözülmesi gereken önemli sorunların olduğu vurgulanan raporda iltica başvurularında mültecilere karşı uygulanan zaman alıcı prosedürler ve gecikmeler nedeniyle birçok kişiyi mağdur ettiği ifade ediliyor. 

STK’lar on binlerce göçmen ve mültecinin, sığınma başvurusunda bulunma şansı verilmeden önce Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderildiğini iddia ediyor.

ABD raporunda Yunan adalet sisteminin zaman alıcı prosedürleri nedeniyle,“insan kaçakçılığı” zanlılarının beraat etmesine yol açtığı gerçeğinden söz ediliyor.

Öte yandan Yunanistan hükümetinin yakın zamanda Türkiye’yi güvenli ülke olarak tanıma kararıyla birlikte sığınmacıların normalde Türkiye’den Yunanistan topraklarına girmesine bir başka büyük engel daha koyduğu kaydedilirken, STK ve gazetecilerin haberlerine dayandırılarak, Meriç (Evros) ve Ege’de güvenlik güçlerinin şiddet uygulayarak Türkiye’ye “geri ittiği” bilgisine yer veriliyor.

Hatırlanacağı üzere AB’nin İçişlerinden Sorumlu Komiseri Yiva Johansson, Yunanistan’ın mülteci ve göçmenleri deniz ya da kara yoluyla Türkiye’ye doğru ‘geri itme’ politikasını “temel Avrupa değerlerinin ihlâli’ olarak açıklamıştı.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis ise mültecileri Türkiye’ye doğru geri ittikleri iddiasını yalanlayarak “temelsiz” olduğunu savunmuştu.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2070 vaka 5 ölüm

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 26 Temmuz Pazartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 2070 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFKA ve OAED 2,5 milyar evro ödeme yapıyor

Çalışma ve Sosyal Meseleler Bakanlığı, e-EFKA ve OAED’in planlamasına göre, 26-30 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 5,6 milyon hak sahibine 2,5 milyar evro ödeme yapılacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aile içi şiddet uygulayan veya orman yakanlara ağır ceza yasası geliyor!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 26 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında, çocuk ve kadınlara şiddet uygulayanlar ile ormanları yakanlara verilecek cezaların ağırlaştırılacağını duyurdu.
Devamını oku...