Yunan Başbakan: Türkiye Kıbrıs konusunda çıkmaz yolu terk etsin | Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Başbakan: Türkiye Kıbrıs konusunda çıkmaz yolu terk etsin

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kıbrıs konusunda Türkiye’nin tehditlere dayalı çıkmaz yolu terk etmesi gerektiği ifadelerini kullandı.

‘Zaman geçiyor ama kimse unutmuyor. Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgalinden 47 yıl geçti.’ diyen Yunan Başbakan, adada adil çözümün “Türk ordusunun olmadığı” bir birleşme olduğunu söyledi.

‘Kıbrıs’ın toprak bütünlüğü için mücadele etmiş olan kahramanları unutmuyoruz ve saygıyla anıyoruz’ diyen Miçotakis, ‘Uluslararası Hukuk ve Avrupa müktesebatı bayrağını her daim yüksek tutuyoruz’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kıbrıs ve Kıbrıslı Türklere karşı tehditlerinden vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Miçotakis, bunların uluslararası legalite ve 21. yüzyıl Avrupasının değerlerine aykırı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Miçotakis, son olarak, Kıbrıs konusunda çözümün Birleşmiş Milletlerin onlarca metninde belirtildiği üzere iki bölgeli, iki toplumlu birleşik Kıbrıs olduğunu, çağdaş bir Avrupa devleti olan birleşik Kıbrıs olduğunu söyledi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2070 vaka 5 ölüm

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 26 Temmuz Pazartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 2070 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFKA ve OAED 2,5 milyar evro ödeme yapıyor

Çalışma ve Sosyal Meseleler Bakanlığı, e-EFKA ve OAED’in planlamasına göre, 26-30 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 5,6 milyon hak sahibine 2,5 milyar evro ödeme yapılacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aile içi şiddet uygulayan veya orman yakanlara ağır ceza yasası geliyor!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 26 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında, çocuk ve kadınlara şiddet uygulayanlar ile ormanları yakanlara verilecek cezaların ağırlaştırılacağını duyurdu.
Devamını oku...