Yunan ekonomisi kıskaçta: Zam üstüne zam gelecek - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan ekonomisi kıskaçta: Zam üstüne zam gelecek

Dünya genelinde hammadde ve taşımacılık fiyatlarındaki artış, dünya ekonomisini olduğu kadar Yunan ekonomisini de etkisi altına almış durumda.

Bu artışın yıl sonuna kadar sürmesi beklenirken, daha erken normalleşmeye başlasa bile uzun süre piyasaları etkisi altında tutacağı ve ürünlerdeki fiyatların artış göstereceği bildiriliyor.

Tüketiciler ve özellikle aileler bu durumdan en fazla hasar görenler iken, artık pekçok ürünün raflarda bulunmayacağı gibi, bulunanların da oldukça pahalı olacağı aktarılıyor.

Bu duruma dikkat çeken ‘Kotsovolos’ CEO’su Yannis Vasilakos, artık 399 evro’ya laptop bulunmadığını, fiyatların 799 evro ve üzeri olduğunu, bunun da artık üretici şirketlerin sadece pahalı modeller üretmeyi tercih etmesinden kaynaklandığını vurguluyor.

Pekçok şirketin çözüm olarak Çin’den ürün siparişi verdiği kaydedilirken, fakat taşımacılık fiyatlarındaki artış nedeniyle orada da anlaşılan fiyatın yüzde 40 oranında üzerinde maliyeti olduğu belirtiliyor.

Piyasada beyaz eşya ve teknoloji ürünlerinde yüzde 5 oranında artış olduğu, bu oranın Eylül’de yüzde 10’a ulaşacağı ekleniyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çocuk parası için müracaat platformu yeniden açıldı

Yunanistan Sosyal Yardım Ödenekleri ve Sosyal Dayanışma Kurumu (OPEKA), çocuk parası yardımı için başvuruların yapıldığı “Çocuk Paraları, A21” platformunun açıldığını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Karısından dayak yiyen koca Yargı’ya sığındı: Kadına 18 ay hapis

Yunanistan’ın Girit adasında aile içi tartışma olaylarından farklı bir vaka yaşandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşırı sert rüzgar, feribotu karaya çıkardı

Yunanistan’ın Patra’nın Akteo sahilinde hakim olan aşırı sert rüzgarlar pekçok hasara yol açarken, bir feribotu ise denizden karaya çıkarmayı başardı.
Devamını oku...