Yunanistan Batı Trakya Haber

SYRIZA’da Batı Trakya ve azınlık kavgası: Aralarında tartışma çıktı

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisinin Batı Trakya Rodop İl örgütünde ‘azınlık’ tartışması çıktı.

Partinin eski İl Örgütü Başkanı ve Merkez Komite Üyesi Stamatis Sakellion ile Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Rodop SYRIZA Milletvekili Dimitris Haritu’nun eşi olan Eleni Lafçi arasında sosyal medya üzerinden tartışma başladı.

Sakellion, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, SYRIZA’nın azınlık konusunda tavrının net olduğunu belirterek, ‘1) Vakıflar İdaresi’nde yönetim kurulu seçimi, 2) Azınlık ile diyalog sonrasında müftü seçiminde uzlaşı yolu bulunması, 3) Batı Trakya’daki azınlık ve devlet okullarının desteklenmesi, 4) Kendini tanımlama özgürlüğü konusunda Avrupa mahkemelerinin kararlarına saygı duymak’ diye sıraladı.

Bunların Ocak 2021’de partinin Siyasi Komitesi’nde alındığını belirten Sakellion, söz konusu maddelerin tartışmaya açık olmadığını kaydetti.

Bu paylaşımdan üç saat sonra Sakellion’a cevap veren Lafçi ise, SYRIZA’nın müftü seçiminden bahsetmediğini, azınlıkla istişare halinde belirlenecek bazı kişilerden birinin tayinini planladığını; yine aynı şekilde kamusal eğitimden ve devlet okullarında Türkçenin seçmeli ders olmasından bahsedildiğini anımsattı.

Lafçi, SYRIZA için azınlığın kimliği, kendini tanımlaması meselesinde ise konunun Lozan Antlaşması’yla kapandığını belirtirken, bunların görüşme aşamasındaki konular olduğunu, kesin program olmadığının altını çizdi.

Sakellion’dan yanıt gecikmezken, partinin müftü tayinini reddettiğini, müftünün azınlıkla yapılacak diyalog sonrasında seçimle işbaşına geleceğini vurguladı.

Tüm diğer söylevlerin gerçeklerden kaçmak olduğunu söyleyen Sakellion, yapılacak bir sonraki SYRIZA kongresinde tüm bunların netlik kazanıp parti programına gireceğini kaydetti.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de arabanın içinde kendini tatmin ederken görüldü

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) şehrinin merkezinde bir sapık, kızların yanında, arabasının içinde kendisini tatmin ederken görüldü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe dağlık bölgesinde tarla ve bahçe soyan hırsız yakalandı

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinin dağlık kolunda bahçe ve tarlalardan tarım malzemeleri, sulama araçları, mobilya ve soba çalan hırsız yakayı ele verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de polis 6 yaşındaki erkek çocuğunu iğfal etti iddiasını soruşturuyor

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) şehrinde 12 yaşında bir erkek çocuğunun 6 yaşında bir erkek çocuğunu iğfal ettiği öne sürülüyor.
Devamını oku...