Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan, Süveyş Kanalı için Mısır’a yardım teklifinde bulundu

Dünyanın en büyük ticaret filosuna sahip Yunanistan, Süveyş Kanalı’nda karaya oturan The Ever Given adlı dev konteyner gemisinin kurtarılması için Mısır’a yardım teklifinde bulundu.

Dünyanın en yoğun ticari yollarından biri olan Süveyş Kanalı, karaya oturan dev konteyner gemisi nedeniyle günlerdir trafiğe kapandı. Dünya ticaretini kilitleyen bu gelişme bütün ülkeleri alarm durumuna geçirdi. 

Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanlığı ve Yunan Armatörler, Cankurtaranlar ve Kirlilikle Mücadele Birliği ile işbirliği içinde, Yunan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Süveyş Kanalı İdaresi’ne Yunanistan’ın yardım etmeye hazır olduğunu bildirdi

Dünyanın en büyük ticaret filosuna sahip Yunanistan Süveyş kanalındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve Süveyş Kanalı’nın en kısa sürede tekrar uluslararası seyrüsefere açılmasını umuyor.

Mısır’dan ‘Teşekkür’

Mısır yaptığı açıklamayla, Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak deniz geçişini kesintiye uğratan dev konteyner gemisinin kurtarılması için destek veren ABD, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yunanistan’a özel teşekkürlerini dile getirdi.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabia tarafından düzenlenen basın toplantısında söz konusu ülkelere ülkesi adına teşekkürlerini iletirken konunun Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi tarafından yakından takip edildiği belirtildi.

Rabia, geminin Ağustos ayında açılışı yapılan yeni kanada değil, Eski Süveyş Kanalı’nın 151. kilometresinde karaya oturduğunu söyledi. 

Hatırlanacağı üzere dev konteyner gemisi The Ever Given kum fırtınasına yakalanmış ve Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan Süveyş Kanalı’nda karaya oturmuştu.

sss

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 209 vaka ve 17 ölüm

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 21 Haziran Pazartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 209 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan: Köye uçak düştü - İki ölü

Yunanistan’da Ilia’nın Haria köyüne tek motorlu uçak düştü. Kazada iki kişi öldü. Uçağın düştüğü yer hayatını kaybedenlerin birinin evine çok yakındı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Yunanistan mutabakatımızı bozdu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaz mevsiminde tatbikat yapılmaması konusunda Yunanistan yaptıkları anlaşmaya uymadığını ve mutabakatı bozduğunu söyledi.
Devamını oku...