Yunanistan Batı Trakya Haber

Musacık’ta genç kalmadı: Hepsi Almanya ve Hollanda’da

Rodop ilinin Musacık (Mirtiski) köyünden Ahmet Molla Ali, ‘Çalışmak isteyen iş bulur’ diyor.

Devlet radyosu ERA Komotinis’ten gazeteci Maria Nikolau’ya konuşan Molla Ali, köy gençliğinin çoğu köyü terk ettiğini ve Almanya’ya ve Hollanda’ya çalışmaya gittiğinin, köyde 100 haneden 60 hane kaldığını söylüyor.

Köyde tek eğlencelerinin akşamüstü iki saatliğine açılan kahvehanede toplanıp sohbet etmek olduğunu belirten Musacıklı vatandaş, koronavirüsle birlikte onun da tarih olduğunu, ama yine de toprakla uğraşarak, odun keserek zamanlarının geçtiğini ekliyor.

Özellikle tûtûn fiyatlarının düşük olmasından şikayetçi olan Ahmet Molla Ali, verilen fiyatın giderleri karşılamadığını vurgulayarak, ‘Hükümete de bir şey demiyoruz. Bu pandemiyle hangi birine yetişsin. Ama bize yardım edebilseydi iyi olurdu’ diyor.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Fener denizinde gelgit: Daha önce hiç böyle görülmedi

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Belediyesi’ne bağlı Fener (Fanari) sahilinde görmeye alışık olmadığımız manzaralara tanık olunuyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de karnavallar 'yanlış maskeyle' yapılacak

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) şehrinde geleneksel olarak her yıl gerçekleşen karnaval, bu yıl koronavirüs önlemeleri nedeniyle gerçekleşmeyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de vaka yok yasak çok! Açıklama istediler

Gümülcine (Komotini) Belediye Başkanı Yannis Garanis ve il genelindeki örgüt temsilcileri, Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias’a mektup gönderdiler.
Devamını oku...