Yunanistan Batı Trakya Haber

Üniversitelere giriş barajından Batı Trakya azınlık öğrencileri muaf tutulacak

Yunanistan’da Eğitim Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle birlikte üniversitelerde bölümlere-fakültelere giriş için bir baraj belirlenecek.

O barajın altında kalan öğrenciler istedikleri bölüme giremeyecek olup, bu uygulamanın ‘özel’ kategorilerdeki öğrenciler için de geçerli olacağı kaydedildi.

Öte yandan Batı Trakya Müslüman Azınlığı Mensupları kategorisindeki öğrenciler ise bu baraj uygulamasından muaf tutulacak.

Hatırlanacağı üzere Batı Trakya Müslüman Azınlığı Mensupları kontenjanı ilk defa 1996 yılında uygulanmış ve o yıl 58 öğrenci Yunanistan üniversitelerine girmişti. Son yıllarda ise üniversiteye girme hakkı kazanan Azınlık mensubu öğrenci sayısı yılda 500 civarında.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Günlük 3 bin vaka olursa tüm Yunanistan için katı sokağa çıkış yasağı gündemde

Yunanistan geneli koronavirüs vaka sayısının düşmemesi ve entübe hasta sayısının artması nedeniyle yetkililer tüm ülke çapında katı sokağa çıkma yasağı getirilmesini değerlendiriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan bir kez daha depremle sallandı: Bu kez 5,9

Yunanistan üst üste depremlerle sallanıyor. Dün gerçekleşen depremin ardından yine Elassona bölgesinde bu sefer 5,9 şiddetinde deprem oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2219 vaka, 35 ölü

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 4 Mart Perşembe günü duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde 2219 yeni koronavirüs vakası tespit ettiklerini açıkladı.
Devamını oku...