Yunanistan Batı Trakya Haber

‘Hükümet pandemiyi bahane edip toplumsal tepkileri bastırıyor’

1 Mayıs 2020 - Atina Syntagma Meydanı

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisi, yayınladığı basın açıklamasıyla Kiryakos Miçotakis hükümetini topa tuttu.

Açıklamada, ‘ND hükümeti asıl virüs yuvalarında önlem alıp sağlık sistemini güçlendirmek, çalışan ve işletmeleri desteklemek yerine pandemiyi toplumsal tepkileri bastırmak için bahane olarak kullanıyor’ denilirken, hükümet, Demokrasiye saldırmakla suçlanıyor.

Hükümetin protesto gösterilerini 28 Ocak günü gerçekleşecek olan öğrenci-eğitimci eyleminden korktuğu için yasakladığını söyleyen SYRIZA partisi, ‘Bizleri virüsün 100 kişinin katıldığı eylemde bulaştığına, ancak binlerce vatandaşın üstüste olduğu trenlerde, otobüslerde, işyerlerine veya Ermu’daki alışveriş kuyruklarında bulaşmadığına inandırmaya çalışıyorlar’ diyor.

ND hükümetini özel kolejlere müşteri sağlamak için devlet üniversitelerini değersizleştirmeye ve zamanla yok etmeye çalışmakla eleştiren anamuhalefet partisi, üniversitelere polis dikmek yerine eğitime maddi yatırım yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Doğalgaz teknisyeni kılığına girip 80 bin evro çaldılar

Yunanistan’da Selanik’in Harilau bölgesinde, kendilerini doğalgaz teknisyeni olarak tanıtan 3 kişi, yaşlı kadının evine girerek 80 bin evrosunu çaldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Tarım işçisi bulamayınca kuşkonmazlar tarlada kaldı

Yunanistan’da mevsimlik işçi bulamadıkları için sıkıntı yaşayan tarım üreticileri hükümetin bir an önce soruna çözüm bulmasını talep ediyor. Kuşkonmaz üreticileri de sorun yaşayanlardan.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hükümet altın şirketiyle anlaştı: Eldorado Gold’tan yeni maden

Yunanistan’da hükümet, Halkidiki’nin kuzeydoğusunda altın madeni açılması için Eldorado Gold şirketiyle 1,9 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.
Devamını oku...