Yunanistan Batı Trakya Haber

Yurtdışında çalışan Batı Trakyalı mevsimlik işçilere önemli hatırlatma

Ekonomik krizle boğuşan Batı Trakyalı emekçiler uzun yıllardır başta Almanya ve Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde mevsimlik işçi olarak çalışmaktalar.

SYRIZA Partisi üyesi Kamil Sıcakemin yurtdışında ekmek parası kazanma derdinde olan ve zor şartlar altında mücadele eden Batı Trakyalı mevsimlik işçilere önemli uyarılarda bulundu.

Gurbet ellerde tersane ve seralarda çalışan Batı Trakyalı işçilerin farkında olmadan tuzağa düştüklerini dile getiren Sıcakemin, emekçilerin karşılaşabilecekleri vergi mağduriyetinin giderilmesi için tanınan süreyi kaçırmamaları çağrısında bulundu.

Kamil Sıcakemin’in yazısı şöyle:

Son yıllarda Batı Trakya’daki azınlık insanımız için gelir kaynağı bakımından büyük önem taşıyan Almanya, Hollanda, Fransa, Norveç gibi ülkelerdeki tersaneler ve seralarda çalışan işçilerimiz, bilmeyerek tuzağa düşüyor.

Bu tuzakların en önemlisi vergi ödemeleri.

Geçtiğimiz yıl (2020) Avrupa Birliği ülkeleri , çalışan işçilerin gelir ve vergi dosyalarını Yunan devletiyle paylaşması sonucu oluşan vergi mağduriyetinin giderilmesi için tanınan süre bu ay (Ocak 2021) sonunda doluyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde çalışan, Batı Trakyalı işçiler, Yunanistan’daki bazı muhasebecilerin yanlış yönlendirmesiyle, yurt dışında elde ettikleri gelirlerin vergisini, çalıştıkları ülkede ödemiş olmalarına rağmen, Yunanistan’da bildirmediklerinden dolayı , Yunanistan’da da vergilendiriliyor.

Böylelikle bu işçilerimiz iki defa vergi ödemeye mahkum ediliyor.

Yunanistan vergi dairesi, bu mağduriyetin giderilebilmesi için işçilere bir ay süre tanımıştır.

İşçiler, belirlenen zaman birimi içerisinde çalıştıkları ülkeden gelir ve vergi dosyalarını Yunancaya tercüme ettirmek suretiyle Yunanistan’da da bildirmeleri gerekmektedir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan anlaşmalar gereği, iki defa vergilendirme söz konusu olamayacağına ve bu vergileri insanımız iki defa ödememesi için gereken işlemleri yapması gerekiyor.

Meydana gelen bu yeni durum için, işçiler muhasebecileri sorumlu tutuyor. İşçiler çalıştıkları ülkelerden vergi beyannamesi getirmek istemelerine rağmen, muhasebecilerin konuyu bilmediklerinden veya önemsemediklerinden dolayı, yanlışta ısrar ettiklerini teyit ediyor.

Katıldığım Gümülcine Syriza partisi toplantılarında, Gümülcine Maliyesinde üst düzey konumda olan bir yetkilinin aktardığına göre, işçilerin vergi beyannamelerinde 2.000 evrodan 6.000 evroya kadar vergi konulmuş.

İşçilerimiz sürprizle karşılaşmamaları için bu konuyu muhasebecilerine aktarması zorunlu hale gelmiştir.

Son olarak, tanınan bir aylık sürenin yetersiz olup, pandemi süreci de göz önünde bulundurulduğunda ek süre verilmesi için Trakya’daki siyasetçilerin harekete geçmesi gerekiyor.

Bin bir çeşit zorlukları göğüsleyip yurtdışına çalışmak için giden bu insanımız için, vergi statüsü oluşturulması, bu tür mağduriyetlere mahkum edilmemesi de iktidarın ve diğer siyasi iradenin tasarrufundadır.

Siyasetçiler göreve..
Kamil Sıcakemin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hardalyas: Gümülcine ve Maronya-Şapçı sakinleri dikkatli olsun

Yunanistan Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalyas, Gümülcine (Komotini) ve Maronya-Şapçı (Sapes) Belediyeleri sakinlerine seslendi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da halk pazarı satıcılarına ve işletmelere ceza yağdı

Batı Trakya’nın Rodop ve İskeçe (Xanthi) illerinde halk pazarları satıcılarına ve işletmelere toplamda 3 bin 600 evro ceza kesildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Tarkan Multaza Eyalet danışmanı görevine getirildi

Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios, Rodop ilinden Tarkan Multaza ve Drama ilinden Grigoris Papaemanuil’i danışmanlık görevine getirdi.
Devamını oku...