Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Parlamentosu’nda Türkçe mektup tartışması

Yunan Parlamentosu’nda kurulan Batı Trakya’nın Kalkınması İçin Partilerarası Özel Komisyon’unda Türkçe mektup tartışması yaşandı.

Aşırı sağcı Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) listesi lideri Kiryakos Velopulos’un, Komisyon’a kendini Türk Azınlık temsilcileri olarak tanıtan çevrelerce mektuplar geldiği ve böyle bir durumda bile Komisyon’un gizli çalıştığına yönelik iddiaları ortamı alevlendirdi.

Komisyon Genel Sekreteri Andreas Loverdos söz konusu mektupların varlığını kabul ederken, hatta içlerinden birinin Türkçe olarak yazılmış olduğunu ve “Kabul edilemez” olarak gönderene iade edildiğini ve Yunanca olarak gönderilmesini istediklerini bildirdi.

Yine aynı şekilde kendilerini Türk Azınlık temsilcileri olarak tanıtan çevrelerden iki mektup geldiğini bildiren Loverdos, “Komisyon Başkanı sayın Bakoyanni ve Asbaşkanı sayın Katrungalos’la sorunu görüşmeyi kararlaştırdık, yine de her ihtimale karşı mektuplar teslim alınmadı” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Batı Trakya’da Lozan Antlaşması ile bırakılan Müslüman azınlık olduğunu ve içlerinde Türk asıllılar, Pomaklar ve Romanlardan oluştuğunu belirterek azınlığın sadece Türk olarak tanınmasını kabul etmiyor. Öte yandan Batı Trakya’daki bütün azınlık okullarında okutulan Yunanca ve Türkçe dilleri ile eğitimi Yunan devleti kabul ediyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçeli İris Mutuş ‘O Ses Yunanistan’dan elendi

Yunanistan’ın sevilen şarkı yarışması ‘O Ses Yunanistan’da İskeçeli İris Mutuş bir sonraki tura geçmeyi başaramadı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bakan Mitarakis’in Batı Trakya ziyareti ertelendi

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis’in 16-19 Ocak tarihleri arasında Evros (Meriç) iline planlanmış ziyaretinin ertelendiği açıklandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya: Dört köyden karantina kalkıyor

Batı Trakya bölgesinde karantina kararı alınan dört köyden nihayet karantina kaldırılıyor.
Devamını oku...