Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da elektrikli scooter’lar için yasal düzenleme: İşte yeni kurallar

Yunanistan’da bisiklet ve elektrikli scooter’lar gibi ufak çaplı hareket araçları için yeni trafik kurallarının getirildiği yasa düzenlenmesi Bakanlar Kurulu’na sunuldu.

Yeni yasa düzenlemesinde bisikler, elektrikli scooter, rollers, skate boards gibi araçlara trafik düzenlemeleri getiriliyor.

Bu düzenleme doğrultusunda saatte 6 km’ye kadar hız yapan araçlar için her yerde dolaşım serbest kılınırken, saatte 25 km’ye kadar hız yapan araçların ise bisiklet kategorisinde sayıldığı ve bisikletlere dolaşımın serbest olduğu yerlerde dolaşabilecekleri, 50 km’den fazla hız yapılan yollarda kullanımlarının yasak olduğu bildiriliyor.

Yine aynı şekilde bisikletler için olduğu gibi bu araçların da fren, ışık, ses uyarısı gibi donanımları olması zorunlu kılınıyor.

Bisiklet kullanıcılarına da, söz konusu diğer araç kullanıcılarına da kask zorunluluğu getirilirken, gece bisiklet kullananların fark edilmesini sağlayacak gerekli gereçlerin zorunlu olduğu ekleniyor.

Öte yandan elektrikli scooter kullanımı için kullanıcının 12 yaşın üzerinde olması gerekirken, saatte 25 kilometreye kadar hız yapan mopedler içinse yaş sınırı 15 olarak belirleniyor.

Sürücülerin aynı zamanda yanlarında kimlik kartı (taftotita) bulundurmaları gerekli olup, bulundurmayanlara 20 evro idari ceza kesileceği vurgulanıyor.

Yine aynı şekilde gece fark edilmelerini sağlayacak ışık bulundurmayan sürücülere 40 evro ceza kesileceği bildirilirken, bu tarz araçları kiralayan şirketlere ise söz konusu ışık ve ses cihazlarının bulunmaması durumunda 300 evro ceza kesileceğinin altı çiziliyor.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dağlık ve dezavantajlı bölge yardım parası ne zaman ödenecek?

Yunanistan’da Batı Trakyalıların bir bölümünün de istifade ettiği “dağlık ve dezavantajlı bölge yardımı”nın ödeneceği tarih belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kafelere 5 bin evro dış mekan ısıtıcı yardımı

Yunanistan’da eğlence ve dinlence mekanlarına, kış aylarında kullanılan dış mekan ısıtıcıları için 5 bin evroya varan destek geliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Cicikostas: Sokak yasağı 14 Aralık’tan sonra da sürecek gibi

Yunanistan’da Merkez Makedonya Eyalet Başkanı Apostolos Cicikostas, özellikle Kuzey Yunanistan’da ‘kırmızı alarm’ veren koronavirüs vakalarıyla açıklamada bulundu.
Devamını oku...