Küfürü gazetecilik sanan Dimokratia’ya dava geldi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Küfürü gazetecilik sanan Dimokratia’ya dava geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının, küfür ve hakareti gazetecilik sanan Dimokratia gazetesini dava ettikleri açıklandı.

Açıklama Türkiye’den geldi.

Türk devletinin resmî haber ajansından yapılan İngilizce açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarının Yunan Dimokratia gazetesini dava ettikleri duyuruldu.

Geçtiğimiz Cuma günü atılan küfürlü manşet sonrası, Yunanistan Ankara Büyükelçisi de Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve kendisinden açıklama istenmişti.

Erdoğan’ın avukatlarının yaptığı şikayet dilekçesinde, “Yunan Gazetesi’nde Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak kullanılan ifadeler, dramatik bir ahlaki çöküntünün en çirkin tezahürlerinden biridir. Yunan kamuoyunun sessizliğine bakılırsa bu ahlaki çöküntünün marjinal kesimlerle sınırlı olmadığı anlaşılmaktadır. Küfür, söyleyecek sözü olmayanların veya söyleyecek sözü olmakla birlikte münasip bir dille söyleme becerisinden yoksun olanların dilidir. Küfür, muhatabı için değil, söyleyeni için büyük bir utanç ve aşağılık bir eylemdir. Bu aşağılık eylemin hedefi, sadece Cumhurbaşkanımızın şahsı değildir. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın Doğu Akdeniz’de ve Adalar Denizi’nde kararlı bir şekilde savunduğu Milletimizin yüksek menfaatleridir” ifadelerine yer veriliyor.

Yine aynı şekilde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da, Cuma günü yayımladığı açıklamada isim vermeden Dimokratia gazetesini kınamıştı. Dışişleri’nin açıklaması şöyle idi:

“İfade özgürlüğü ve Basın özgürlüğü, Yunanistan’da güvence altındadır. Ancak bu durum, insanların kişiliklerine, özellikle de yabancı liderlere küfür etmekten uzak durma zorunluluğunu değiştirmez. Küfürlü ifadeler kullanmak ülkemizin siyasi medeniyetine zarar vermektedir ve kınanmalıdır”

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Biden: ABD Ve Yunanistan Arasındaki İttifak Her Zamankinden Daha Güçlü

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolayısıyla yayımladığı bir mesajda, ABD ve Yunanistan arasındaki ittifakın her zamankinden daha güçlü olduğunu belirtti.
Devamını oku...