Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Yunan-Türk sınırında çelik çit…

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin, AB’nin kendilerine yaptırım uygulanması durumunda mültecilerin Avrupa’ya geçmesine engel olmayacağı yönündeki çıkışına cevap verdi.

Selanik’te (Thessaloniki) gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan, Ankara’nın “Mültecilerin Avrupa’ya geçmesine engel olmayız” çıkışı kendisine sorulunca, “Bunun cevabı Mart ayında verildi. Yunanistan, aynı zamanda Avrupa’nın da sınırları olan sınırlarını korudu. Şimdi daha da hazırlıklıyız. Evros’taki çelik çitin genişletilmesi yönünde karar alındı ve proje hayata geçirilmekte” dedi.

Mart ayında yaşanan olayların tekrarlanması durumunda tepkinin aynı olup olmayacağı yönündeki soruyu ise Miçotakis, “Tekrarlanacağına inanmıyorum” diye yanıtladı.

Miçotakis Türkiye’nin mülteci konusunda önemli rol oynadığını hiçbir zaman inkar etmediğini belirtirken, öte yandan Yunanistan’ın jeopolitik çıkarlar için çaresiz insanların yığınlar halinde sınırlara gönderilmesi tehditlerini kabul etmeyeceğini belirtti.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yoğun bakımlarda entübe edilmiş hasta sayısı 78’e yükseldi

Yunanistan’da koronavirüs Kovid-19’a yakalandıktan sonra durumu ağırlaşınca entübe edilerek yoğun bakım ünitelerine alınan hasta sayısı 78’e yükseldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Türk sınırına Amerika’da kullanılan ses ‘silahları’ getiriyor

Batı Trakya’nın Evros (Meriç) ilindeki Yunan-Türk sınırında Yunan polisi, göçmen-mülteci geçişlerini engellemek için Amerika’da Trump hükümetinin siyah göstericilere karşı kullandığı ses “silahlarıyla” donatıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Askeri Araç Sanayii şirketi İsraillilere satılıyor

Yunanistan Askeri Araç Sanayii (ELVO), yapılan açık arttırma sonucunda İsrail’in Plasan koorperatifine satıldı.
Devamını oku...