Yunanistan Batı Trakya Haber

Oruç Reis açıklaması istifa getirdi: Başbakan Miçotakis’in güvenlik danışmanı istifa etti

Yunanistan‘da Başbakan Kiryakos Miçotakis‘in Milli Güvenlik Danışmanı görevini yürüten Koramiral Alexandros Diakopulos görevinden istifa etti.

Geçtiğimiz günlerde Open TV’de katıldığı bir televizyon programında Doğu Akdeniz’deki Türk-Yunan gerginliği hakkında konuşan Diakopulos, Türkiye’nin “Oruç Reis” adlı sondaj gemisinin Yunan kıta sahanlığı içerisinde araştırma yaptığını söylemişti.

Bu demeç sonrası ülke genelinde muhalefet hükümete ağır bir şekilde yüklenirken, Diakopulos,”Demecim Başbakanı zor durumda bıraktı, ki amacım kesinlikle bu değildi. On yıllardır bu vatana hizmet ettim ve yeri geldiğinde sorumluluğumu üstlenmeyi biliyorum. Bu vesileyle Başbakan’ın Milli Güvenlik Danışmanlığı görevimden istifa ediyorum. Vatana ve hükümete yardımcı olabilmek için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da elimden geleni yapacağım” diyerek istifasını sundu ve Başbakan Miçotakis istifayı kabul etti.

Öte yandan muhalefet ise bu istifanın Miçotakis’in baskıları sonrası geldiğini iddia ediyor. SYRİZA, açıklamasında, “Diakopulos Miçotakis’in yalanlarını ortaya çıkardığı için istifa ettirildi” derken, KİNAL ise “Gerçekler Miçotakis’in işine gelmiyor” ifadelerini kullandı.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Günlük 3 bin vaka olursa tüm Yunanistan için katı sokağa çıkış yasağı gündemde

Yunanistan geneli koronavirüs vaka sayısının düşmemesi ve entübe hasta sayısının artması nedeniyle yetkililer tüm ülke çapında katı sokağa çıkma yasağı getirilmesini değerlendiriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan bir kez daha depremle sallandı: Bu kez 5,9

Yunanistan üst üste depremlerle sallanıyor. Dün gerçekleşen depremin ardından yine Elassona bölgesinde bu sefer 5,9 şiddetinde deprem oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2219 vaka, 35 ölü

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 4 Mart Perşembe günü duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde 2219 yeni koronavirüs vakası tespit ettiklerini açıkladı.
Devamını oku...