Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da yerel karantina ve 13033’e mesajla sokağa çıkma gündemde

Yunanistan’da son günlerde ani artış kaydeden koronavirüs vakaları sonrası hükümet virüsün yayılmasının önüne geçmek için ek kısıtlayıcı önlemler almaya kararlı görünüyor.

Cuma günü açıklanan 78 yeni vaka ve üç korona kaynaklı ölüm sonrası hükümet 15 Ağustos’a kadar geçerli olmak üzere yeni önlemler açıklamıştı.

Dün de 110 yeni vakanın açıklanmasıyla birlikte hükümet yetkilileri teyakkuza geçmiş durumda. 

Pazartesi gününden itibaren Başbakan Kiryakos Miçotakis Sağlık Bakanı Vasilias Kikilias, Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Sotiris Tsiodras ve Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias’ın katılımıyla daha sık telekonferans düzenleyecek

Koronavirüs salgının Yunanistan’daki seyri açısından 15 Ağustos’un ve okulların açılacağı Eylül başlarının önemli virajlar olduğu belirtiliyor.

Bir il veya bölgede vakaların artış göstermesi durumunda, hükümet yetkilileri koronavirüsün yayılmasını durdurmak amacıyla her türlü kısıtlayıcı tedbiri alma konusunda kararlı bir görüntü çiziyor.

Vakalarda büyük artış olması durumunda dolaşım kısıtlamasının getirilmesi ve vatandaşların 13033’e mesaj atarak belirli sebepler için sokağa çıkmalarına izin verilmesi gibi önlemler alınması planlanan tedbirler arasında yer alıyor.

Ayrıca İskeçe’nin (Xanthi) Şahin (Ehinos) bölgesinde uygulanan yerel bazdaki sokağa çıkma yasağı ve önlemler de ikinci aşamada incelenen senaryolar arasında bulunuyor.

http://azinlikcam.net/yunanistan-bati-trakya-haber/item/31685-yunanistanda-110-yeni-korona-vakasi-kavalada-patlama
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 334 yeni korona vakası, 24 ölüm

Yunanistan çapında son bir gün içerisinde 334 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken 24 kişinin can verdiği açıklandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bu Pazar isteyen mağaza ve süpermarketler açık

Yunanistan genelinde isteyen perakende satış mağazaları ve süpermarketler bugün kapılarını açarak vatandaşlara hizmet verebiliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eyalet Başkanı Metios koronadan kurtuldu

Koronavirüse yakalanan ve karantinaya alınan Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios hastalığı yendi. Metios’un son testi temiz çıktı.
Devamını oku...