Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da yerel karantina ve 13033’e mesajla sokağa çıkma gündemde

Yunanistan’da son günlerde ani artış kaydeden koronavirüs vakaları sonrası hükümet virüsün yayılmasının önüne geçmek için ek kısıtlayıcı önlemler almaya kararlı görünüyor.

Cuma günü açıklanan 78 yeni vaka ve üç korona kaynaklı ölüm sonrası hükümet 15 Ağustos’a kadar geçerli olmak üzere yeni önlemler açıklamıştı.

Dün de 110 yeni vakanın açıklanmasıyla birlikte hükümet yetkilileri teyakkuza geçmiş durumda. 

Pazartesi gününden itibaren Başbakan Kiryakos Miçotakis Sağlık Bakanı Vasilias Kikilias, Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Sotiris Tsiodras ve Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias’ın katılımıyla daha sık telekonferans düzenleyecek

Koronavirüs salgının Yunanistan’daki seyri açısından 15 Ağustos’un ve okulların açılacağı Eylül başlarının önemli virajlar olduğu belirtiliyor.

Bir il veya bölgede vakaların artış göstermesi durumunda, hükümet yetkilileri koronavirüsün yayılmasını durdurmak amacıyla her türlü kısıtlayıcı tedbiri alma konusunda kararlı bir görüntü çiziyor.

Vakalarda büyük artış olması durumunda dolaşım kısıtlamasının getirilmesi ve vatandaşların 13033’e mesaj atarak belirli sebepler için sokağa çıkmalarına izin verilmesi gibi önlemler alınması planlanan tedbirler arasında yer alıyor.

Ayrıca İskeçe’nin (Xanthi) Şahin (Ehinos) bölgesinde uygulanan yerel bazdaki sokağa çıkma yasağı ve önlemler de ikinci aşamada incelenen senaryolar arasında bulunuyor.