Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan tarafı: Hulusi Akar davet etti, bir ara gideceğiz

Yunanistan’ın Ethnos gazetesine konuşan Yunan askeri kaynaklar, Türk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın iki ülke heyetlerinin gelecek hafta Ankara’da görüşeceği açıklamasını reddettiler. Ancak yetkililer davet geldiğini ve gideceklerini kabul ettiler.

Gazete, gelişmeleri yakından takip eden ve iyi bilen kaynakların gelecek hafta Yunan ve Türk heyetler arasında güven artırıcı önlemlerle ilgili hiçbir toplantı planlanmadığını dile getiriyor.

Ethnos gazetesi Türk Savunma Bakanı’nın açıklamalarından iki ülke arasında diplomatların katılımıyla gerçekleştirilen istikşafi görüşmeleri değil, Yunan ve Türk Savunma Bakanlıkları’nın görüştüğü güven artırıcı önlemler toplantısının anlaşıldığını belirtiyor. 

Aynı kaynaklar bir sonraki toplantıların gerçekten Türkiye’de yapılması gerektiğini dile getirirken, gazeteye yaptıkları açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

“Bizi davet ettiler. Bir ara gideceğiz. Görüşmeler yapılacak ancak tarih belirlenmiş değil”

Yunan tarafı 2016 yılında durdurulan iki ülke arasındaki istikşafi görüşmelerin de kaldığı noktadan yeniden başlamasını istiyor.

Bir Yunan yetkili Ethnos gazetesine yaptığı açıklamada “Eğer 61’inci istikşafi görüşmeler turunun başladığının açıklandığını görürseniz, o zaman kaldığımız yerden görüşmelere devam edileceğini bileceksiniz” diyor.