Yunanistan Batı Trakya Haber

Şahinliler koronavirüse karşı bağışıklık mı kazandı?

Batı Trakya’da en çok koronavirüs Kovid-19 vakası görülen ve ölümlerin yaşandığı Şahin köyü ile ilgili uzmanlar köylülerin virüse karşı antikor üretmiş olabileceği ihtimalini göz ardı etmiyor.

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ve Mustafçova (Miki) belediyesi sakinlerinin yaptırdığı antikor testi sonuçları beklenirken, Şahin (Ehinos) köyüyle ilgili önemli bir bilgiye yer verildi.

Yerel Empros gazetesi, güvenilir kaynaklardan koronavirüs pandemisi kapsamında Şahin’de antikor testi yaptıranların yüzde 40’ının sonucunun pozitif çıktığı bilgisine ulaştığını yazdı.

Bu sonuçlar test yaptıranların yüzde 40’ının antikor geliştirdiği yani ya koronavirüse yakalandığı veya asemptomatik olarak geçirdiği anlamına geliyor.

Ancak test yaptıranların sayısının çok düşük olduğu ve yaklaşık 50-60 kişi civarında olduğu kaydediliyor.

Her ne kadar sayı düşük olsa da oranın yüksek olduğu ve tabloyla ilgili bilimsel açıklamalara ihtiyaç duyulduğu ifade ediliyor.

Bilim insanları bir nüfusta koronavirüse bağışıklık kazanılması için, antikor geliştirenlerin oranının yüzde 40’a ulaşması gerektiğini belirtiyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başpiskoposun İslam karşıtı açıklamalarını Milletvekili Baran kınadı

İskeçe (Xanthi) KINAL Milletvekili Burhan Baran Yunanistan Başpiskopos’u İeronimos’un İslam karşıtı sözlerine tepki gösterdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçeli İris Mutuş ‘O Ses Yunanistan’dan elendi

Yunanistan’ın sevilen şarkı yarışması ‘O Ses Yunanistan’da İskeçeli İris Mutuş bir sonraki tura geçmeyi başaramadı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bakan Mitarakis’in Batı Trakya ziyareti ertelendi

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis’in 16-19 Ocak tarihleri arasında Evros (Meriç) iline planlanmış ziyaretinin ertelendiği açıklandı.
Devamını oku...