Yunanistan Batı Trakya Haber

Şahinliler koronavirüse karşı bağışıklık mı kazandı?

Batı Trakya’da en çok koronavirüs Kovid-19 vakası görülen ve ölümlerin yaşandığı Şahin köyü ile ilgili uzmanlar köylülerin virüse karşı antikor üretmiş olabileceği ihtimalini göz ardı etmiyor.

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ve Mustafçova (Miki) belediyesi sakinlerinin yaptırdığı antikor testi sonuçları beklenirken, Şahin (Ehinos) köyüyle ilgili önemli bir bilgiye yer verildi.

Yerel Empros gazetesi, güvenilir kaynaklardan koronavirüs pandemisi kapsamında Şahin’de antikor testi yaptıranların yüzde 40’ının sonucunun pozitif çıktığı bilgisine ulaştığını yazdı.

Bu sonuçlar test yaptıranların yüzde 40’ının antikor geliştirdiği yani ya koronavirüse yakalandığı veya asemptomatik olarak geçirdiği anlamına geliyor.

Ancak test yaptıranların sayısının çok düşük olduğu ve yaklaşık 50-60 kişi civarında olduğu kaydediliyor.

Her ne kadar sayı düşük olsa da oranın yüksek olduğu ve tabloyla ilgili bilimsel açıklamalara ihtiyaç duyulduğu ifade ediliyor.

Bilim insanları bir nüfusta koronavirüse bağışıklık kazanılması için, antikor geliştirenlerin oranının yüzde 40’a ulaşması gerektiğini belirtiyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Marmara’daki müsilaj Ege’ye doğru ilerliyor

Türkiye’de Marmara Denizi’nde görülen müsilaj (deniz salyası) Ege denizi ve Batı Trakya sahillerine doğru ilerliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Motor Oil şirketi Gümülcine’ye fabrika kuracak

Motor Oil CEO Vekili Petros Cannetakis, GEK TERNA şirketiyle işbirliği halinde Gümülcine’ye (Komotini) bir doğalgaz birimi kurulmasının stratejik bir hamle olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bakan Kalafatis: Dedeağaç Limanı en büyük ticari terminallerden biri olabilir

Yunanistan İçişleri Bakan Yardımcısı Stavros Kalafatis, Dedeağaç (Alexandroupoli) Limanı A.Ş.’y, ziyaret ederek burada şirket başkanı Konstandinos Hacimihail ile biraraya geldi.
Devamını oku...